statystyki

Światowe Dni Nowych Dróg

autor: Konrad Majszyk28.06.2016, 08:00; Aktualizacja: 28.06.2016, 08:48
Już w lipcu dojedziemy z Niemiec na Ukrainę trasą A4

Już w lipcu dojedziemy z Niemiec na Ukrainę trasą A4źródło: ShutterStock

Zanim do Polski przyjadą papież Franciszek i młodzi pielgrzymi, rząd przyspieszy otwarcie nowych odcinków autostrad A1 i A4. A latem będą na nich otwierane bramki.

Wszystko wskazuje na to, że przed Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM), które zaczynają się 27 lipca, kierowcy dostaną do dyspozycji 41-kilometrowy odcinek autostrady A4 między Rzeszowem a Jarosławiem. Nie ma szans na formalne zamknięcie wszystkich prac – na to wykonawca ma czas aż do końca października. Ale gra toczy się o tzw. przejezdność – jak przed Euro 2012.

– Zgodnie z podpisanym aneksem wykonawca robi wszystko, aby udostępnić do ruchu A4 już 20 lipca. Ale zaznaczam: ruch miałby się wówczas odbywać z utrudnieniami – podkreśla Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pierwsza cała autostrada

To oznaczałoby, że już w lipcu da się przejechać trasą A4 z Niemiec na Ukrainę. To będzie pierwsza polska autostrada od granicy do granicy. Po oddaniu odcinka A4 z Rzeszowa do Jarosławia da to łącznie ponad 670 km bez skrzyżowania ze światłami (stanąć trzeba będzie tylko przed bramkami na dwóch punktach poboru opłat: między Wrocławiem a Gliwicami oraz Katowicami a Krakowem).

Na nowym odcinku na razie kierowcy będą musieli zdjąć nogę z gazu w trzech miejscach, gdzie pojawią się zwężenia i ograniczenie prędkości – ruch w obu kierunkach będzie się musiał pomieścić na jednej jezdni. Powód to naprawa po poprzednim wykonawcy m.in. dwóch wiaduktów wzdłuż A4 nad liniami PKP. Jak szacuje inwestor, zwężenia pojawią się w sumie na kilku kilometrach trasy.

– Do wykonania pozostały m.in. prace naprawcze na obiektach inżynierskich nad liniami kolejowymi, montaż barier i ekranów oraz roboty poza trasą główną przy zieleni, drogach serwisowych itd. – podaje GDDKiA.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie