Wakacje to czas wzmożonego ruchu na drogach, ale też wzmożonych prac budowlanych i remontów. Mapka obok przedstawia odcinki dróg szybkiego ruchu i autostrad, które są właśnie w budowie. Tam należy się spodziewać utrudnień w ruchu, ale nie tylko tam.
Drogi ekspresowe i autostrady w budowie - które miejsca omijać planując podróż / Dziennik Gazeta Prawna
Jan Krynicki Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad / Dziennik Gazeta Prawna
Wraz z planowanym remontem po stronie czeskiej drogi I/33 w Nachodzie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu na przejściu granicznym Kudowa Słone – Nachod. Czeski zarządca planuje rozpocząć prace remontowe na początku lipca, a zakończyć w październiku. Należy się spodziewać wydłużenia czasu przejazdu przez przejście graniczne:
● Jakuszyce – Harrachov położone w ciągu DK3,
● Lubawka – Kralovec położone w ciągu DK5 z Kamiennej Góry,
● Mieroszów – Mezemesti położone w ciągu DK35 z Wałbrzycha,
● Boboszów – Dolni Lipka położone w ciągu DK33 z Bystrzycy Kłodzkiej.
Do jutra, czyli 24 czerwca, potrwają utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Remontowany jest fragment jezdni w kierunku Wrocławia, pomiędzy węzłami Opole Zachód i Brzeg. W czasie tego etapu wyłączone z użytkowania będzie Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) Młyński Staw znajdujący się w okolicach 219. kilometra, w związku z czym nie będzie możliwe korzystanie ze stacji paliw zlokalizowanej na tym MOP-ie.
W związku z remontem autostrady A4 w woj. dolnośląskim, na odcinku pomiędzy węzłami Brzezimierz i Brzeg (Przylesie) od km 181+219 do km 185+400, zamknięty zostanie wjazd na MOP Oleśnica Mała, znajdujący się na jezdni północnej. Prace te potrwają do końca czerwca br.
Tegoroczny remont na autostradzie A4 potrwa do października br., ale na czas wakacji zostanie wstrzymany.
Z utrudnieniami podczas wakacji możemy się spotkać m.in. na:
● S3 – z powodu budowy drugich jezdni obwodnic Gorzowa Wielkopolskiego, Międzyrzeca i na odcinku od Sulechowa do Nowej Soli i z Nowej Soli do Legnicy,
● S7 z powodu budowy odcinka Radom – granica województwa mazowieckiego i Chęciny – granica województwa świętokrzyskiego oraz od węzła Żuławy–Zachód do Elbląga, od węzła Miłomłyn–Północ do węzła Olsztynek–Zachód i od węzła Nidzica–Północ do miejscowości Napierki (granica województwa warmińsko-mazurskiego),
● S51 – z powodu budowy odcinka Olsztynek – Olsztyn,
● S8 – z powodu budowy odcinków Wyszków – Ostrów Mazowiecka, Ostrów Mazowiecka – Zambrów, Zambrów – Jeżewo,
● S5 – z powodu budowy odcinków z Korzeńska do węzła Wrocław–Północ oraz z Gniezna do granicy woj. mazowieckiego.
OPINIA EKSPERTA
Przed podróżą polecamy sprawdzić informacje w serwisie dla kierowców na stronie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (www.gddkia.gov.pl), gdzie można znaleźć aktualną mapę oraz listę utrudnień na sieci dróg krajowych. Niezależnie od tego, czy dopiero planujemy podróż, czy też jesteśmy już w jej trakcie, możemy skorzystać z całodobowej informacji drogowej GDDKiA pod numerem 19 111.
Pracownicy punktów informacji drogowej służą informacją o sytuacji na określonych trasach, a także mogą doradzić objazd ewentualnych utrudnień czy też przyjąć zgłoszenie o znajdującym się konarze drzewa na drodze.
Co więcej, w razie awarii samochodu na drodze szybkiego ruchu, podróżujący po zatrzymaniu się na pasie awaryjnym ma możliwość zgłoszenia tego służbom drogowym. Te zaś będą mogły wówczas brać tę informację pod uwagę podczas wykonywania czynności i ewentualnie także zabezpieczyć pojazd do czasu przyjazdu pomocy drogowej lub np. wymiany pękniętej opony.
Co ważne, podróżni w razie awarii pojazdu i konieczności zatrzymania się na pasie awaryjnym powinni bezzwłocznie udać się poza bariery energochłonne na zewnątrz jezdni. Człowiek, czyli niechroniony uczestnik ruchu, w przypadku unieruchomienia pojazdu jest bezpieczniejszy poza jezdnią niż na niej, nawet jeżeli pozostał w niesprawnym samochodzie.