Efekt ustawy o płacy minimalnej: Na niemieckiej giełdzie zlecenia tylko dla Niemców

autor: Piotr Szymaniak20.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:33
bramownica-autostrada-TIR

Podmioty prywatne mogą promować produkty określonego pochodzeniaźródło: ShutterStock

Protekcjonistyczne przepisy niemieckiej ustawy o płacy minimalnej (MiLoG) sprawiają, że firmy zza Odry coraz częściej unikają zlecania przewozów polskim przedsiębiorcom transportowym.

 Ci skarżą się, że na jednej z największych internetowych giełd transportowych w Europie zaczęły się pojawiać ogłoszenia dyskryminujące polskich przewoźników. Firmy zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Transportu Drogowego zgłaszają coraz częstsze przypadki umieszczania w ofertach publikowanych na stronie internetowej giełdy TC Truck & Cargo (należy do TimoCom.) adnotacji typu „Only German”, „Nur für Deutsche” czy po prostu „No polish truck”.

Zdaniem Andrzeja Bogdanowicza z OZPTD zamieszczanie ogłoszeń zawierających tego typu dopiski jest niezgodne z podstawowymi zasadami działania giełdy: wolnym dostępem podmiotów i równym traktowaniem jej członków.

– Nie mówiąc już o tym, że ogłoszenia zawierające klauzule typu „Nur für Deutsche” mają bardzo negatywne konotacje historyczne i w Polsce jednoznacznie kojarzą się z czasami hitlerowskiej okupacji – wskazuje Bogdanowicz.

Dlatego związek domagał się od TimoCom. zaprzestania publikowania dyskryminujących ogłoszeń z uwagi na to, że stanowi to też przejaw protekcjonistycznych praktyk.

– Firma TimoCom. jako organizator i właściciel giełdy transportowej ponosi pełną odpowiedzialność za publikowane treści i powinna weryfikować materiały tam zamieszczane – przypomina OZPTD.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • gość(2016-04-20 20:18) Zgłoś naruszenie 02

    Moje hasło brzmi: "tylko ****** siedzą w kinie, : tzn w Brukseli ( chodzi mi o parlament europejski ). Wali mnie odpowiedzialność prawna. Polska dla Polaków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie