statystyki

GDDKiA dostanie pieniądze za A4, choć spór z wykonawcą trwa

autor: Sławomir Wikariak19.04.2016, 07:46; Aktualizacja: 19.04.2016, 11:02
Jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy konsorcjum złożyło gwarancję bankową na kwotę ok. 18 mln zł

Jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy konsorcjum złożyło gwarancję bankową na kwotę ok. 18 mln złźródło: ShutterStock

Macedoński bank ma wypłacić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prawie 18 mln zł z tytułu gwarancji złożonej jako zabezpieczenie budowy odcinka autostrady A4. Między GDDKiA a polsko-macedońskim konsorcjum wciąż trwa spór o to, która ze stron skutecznie odstąpiła od tej umowy.

W 2010 r. konsorcjum polskiej firmy NDI i macedońskiej SB Granit wygrało przetarg na budowę 21-kilometrowego odcinka A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami w Małopolsce. W lutym 2011 r. Macedończycy odstąpili jednak od kontraktu, twierdząc, że GDDKiA nie płaci na czas. W marcu to samo zrobiła GDDKiA, wskazując jednak na winę konsorcjum, które miało nie dotrzymywać terminów.

Tymczasem jako zabezpieczenie należytego wykonania umowy konsorcjum złożyło gwarancję bankową na kwotę ok. 18 mln zł. Natychmiast po odstąpieniu od umowy zamawiający wystąpił o jej wypłatę. Bank jednak odmówił, powołując się na środek zapobiegawczy ustanowiony przez macedoński sąd na żądanie firmy SB Granit: zakazano w nim bankowi realizacji gwarancji bankowej uznając, że to polsko-macedońskie konsorcjum skutecznie odstąpiło od umowy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie