statystyki

Efekt ustawy o płacy minimalnej: Na niemieckiej giełdzie zlecenia tylko dla Niemców

autor: Piotr Szymaniak20.04.2016, 07:30; Aktualizacja: 20.04.2016, 09:33
bramownica-autostrada-TIR

Podmioty prywatne mogą promować produkty określonego pochodzeniaźródło: ShutterStock

Protekcjonistyczne przepisy niemieckiej ustawy o płacy minimalnej (MiLoG) sprawiają, że firmy zza Odry coraz częściej unikają zlecania przewozów polskim przedsiębiorcom transportowym.

 Ci skarżą się, że na jednej z największych internetowych giełd transportowych w Europie zaczęły się pojawiać ogłoszenia dyskryminujące polskich przewoźników. Firmy zrzeszone w Ogólnopolskim Związku Pracodawców Transportu Drogowego zgłaszają coraz częstsze przypadki umieszczania w ofertach publikowanych na stronie internetowej giełdy TC Truck & Cargo (należy do TimoCom.) adnotacji typu „Only German”, „Nur für Deutsche” czy po prostu „No polish truck”.

Zdaniem Andrzeja Bogdanowicza z OZPTD zamieszczanie ogłoszeń zawierających tego typu dopiski jest niezgodne z podstawowymi zasadami działania giełdy: wolnym dostępem podmiotów i równym traktowaniem jej członków.

– Nie mówiąc już o tym, że ogłoszenia zawierające klauzule typu „Nur für Deutsche” mają bardzo negatywne konotacje historyczne i w Polsce jednoznacznie kojarzą się z czasami hitlerowskiej okupacji – wskazuje Bogdanowicz.

Dlatego związek domagał się od TimoCom. zaprzestania publikowania dyskryminujących ogłoszeń z uwagi na to, że stanowi to też przejaw protekcjonistycznych praktyk.

– Firma TimoCom. jako organizator i właściciel giełdy transportowej ponosi pełną odpowiedzialność za publikowane treści i powinna weryfikować materiały tam zamieszczane – przypomina OZPTD.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • gość(2016-04-20 20:18) Zgłoś naruszenie 02

    Moje hasło brzmi: "tylko ****** siedzą w kinie, : tzn w Brukseli ( chodzi mi o parlament europejski ). Wali mnie odpowiedzialność prawna. Polska dla Polaków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie