Rosja nie chce, aby powtórzył się kryzys transportowy w relacjach z Polską. Mówił o tym w wywiadzie dla telewizji Rossija24 wiceminister Nikołaj Asauł. 18 lutego, po ponad dwóch miesiącach negocjacji zostało podpisane polsko - rosyjskie porozumienie dotyczące przewozów towarowych. Ma ono obowiązywać do 15 kwietnia.

Po tym terminie Polska i Rosja powinny zawrzeć porozumienie długookresowe. „Dwumiesięczne porozumienie daje nam czas na dopracowanie szczegółów i sprawdzenia, czy zmiany w rosyjskim prawie wpływają, czy nie wpływają na przewozy towarowe” - twierdzi wiceszef rosyjskiego Ministerstwa Transportu. Dodaje też, że po 15 kwietnia Polska i Rosja powinny uzgodnić roczną kwotę zezwoleń na przejazdy ciężarówek.

Nikołaj Asauł podkreśla, że „problemy z przewozami do i przez Polskę już się nie powtórzą”.

31 stycznia wygasło polsko - rosyjskie porozumienie obowiązujące przez ostatnie 3 lata. W związku z tym ciężarówki z obu krajów nie mogły przekraczać granicy. Rosyjscy eksperci ostrzegają, że powtórzenie się tego typu sytuacji może doprowadzić do likwidacji kilku tysięcy miejsc pracy i bankructwa wielu rosyjskich firm transportowych.