Od jutra rosyjskie TIR-y znów będą mogły jeździć przez terytorium Ukrainy. Moskwa i Kijów umówiły się co do wznowienia tranzytu samochodów ciężarowych. Rosja blokowała przejazd ukraińskich TIR-ów od początku roku.

Ukraina w lutym również zakazała przejazdu rosyjskich TIR-ów. Wcześniej przejazd rosyjskich ciężarówek po ukraińskich drogach blokowali społeczni aktywiści.

To Rosja zaproponowała Kijowowi zakończenie wzajemnych ograniczeń w tranzycie samochodowym. Odpowiedni dokument wpłynął do ukraińskiego Ministerstwa Transportu wczoraj. Dziś szef resortu Andrij Pywowarsky poinformował, że od jutra rosyjskie TIR-y pojadą przez Ukrainę. Analogiczne kroki mają też podjąć Rosjanie. Ukraiński minister podkreślił, że tranzyt rosyjskich TIR-ów przez terytorium Ukrainy będzie ochraniany przez policję. Ma to związek z możliwymi blokadami ruchu rosyjskich ciężarówek na terytorium Ukrainy przez społecznych aktywistów. W tym miesiącu blokowali oni już na własną rękę tranzyt TIR-ów w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju. Domagali się ograniczeń w handlu z Rosją.

Ukraiński minister infrastruktury poinformował, że przeprowadził rozmowy z organizatorami blokad i przekonywał, że na blokadzie tranzytu tracą również Ukraińcy - zarówno kierowcy, jak i pracownicy firm transportowych. Jednocześnie minister Pywowarsky zaznaczył, że Polska także porozumiała się z Rosjanami co do tranzytu i jeśli Ukraina nadal będzie blokować przejazd, to TIR-y pojadą do Rosji przez Białoruś.