Minister infrastruktury i rozwoju jest przekonana, że pociągi Pendolino ruszą zgodnie z planem. Ma to nastąpić za trzy dni.

Minister Maria Wasiak przypomniała w Jedynce, że w sobotę pociągi Pendolino wejdą do normalnej eksploatacji. W ten sposób Polska częściowo nadrobi zapóźnienie w dziedzinie nowoczesnego taboru kolejowego. Szefowa resortu infrastruktury nie zgodziła się z opiniami, że zakup pociągów tego typu był marnowaniem publicznych pieniędzy. Według niej, najważniejsze będzie, czy nowe pociągi zaakceptują pasażerowie. Minister podkreśliła, że Pendolino będą stopniowo jeździły coraz szybciej. W sobotę wyjedzie na tory dziewięć z 20 zamówionych pociągów tego typu.

Mówiąc o remontach na kolei minister Wasiak przyznała, że zawsze można je zorganizować lepiej - tak, żeby utrudnienia dla pasażerów były mniejsze. Jednak z drugiej strony trzeba nadrobić zaległości z kilkudziesięciu lat. Minister wyraziła przekonanie, że od soboty sytuacja będzie się poprawiać, co odczują także pasażerowie kolei, zwłaszcza na linii Warszawa-Łódź. Podkreśliła, że przewoźnicy kolejowi muszą się dostosować do oczekiwań pasażerów.

Maria Wasiak powiedziała, że Komisja Europejska zaakceptowała program "Polska cyfrowa", wart dwa miliardy 170 milionów euro. Obejmie on między innymi rozwój infrastruktury informatycznej, a także przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Polska przygotowała ogółem sześć programów, z których największy to "Infrastruktura i środowisko", obejmujący między innymi infrastrukturę komunikacyjną. Minister Wasiak podkreśliła, że celem tych programów jest nie tylko nadrabianie zapóźnień, ale też pobudzenie gospodarki. Środki z unijnych programów będzie dzielić nie tylko ministerstwo infrastruktury, ale i samorządy wojewódzkie, którym przypadnie 40 procent tych środków. Minister infrastruktury i rozwoju podkreśliła, że Polska jest bardzo wysoko ceniona w Unii Europejskiej za wykorzystanie przyznawanych jej środków.