Portfolio składa się z siedmiu nieruchomości zlokalizowanych w Mińsku Mazowieckim, Warszawie - Dzielnicy Włochy, Oświęcimiu, Koninie, Włocławku, Dębicy i Katowicach.
Inwestorzy zainteresowani nowym komercyjnym zagospodarowaniem nieruchomości, znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie dworców kolejowych oraz budową dworców kolejowych, w wybranych lokalizacjach, od 12 czerwca mogą zgłaszać się po odbiór memorandum informacyjnego, na podstawie którego będą składać ofertę współpracy.
Szacowana powierzchnia komercyjna poszczególnych nieruchomości waha się w przedziale od 700 do 7 500 m2. Przed potencjalnymi inwestorami stoi wyzwanie stworzenia spójnej koncepcji, która uwzględni położenie nieruchomości i walory terenu.
"Komercyjne zagospodarowanie terenów kolejowych oznacza korzyści zarówno dla inwestorów, jak i dla lokalnych społeczności. To bardzo dobre miejsca na działalność handlową. Małe projekty deweloperskie mają przyczynić się do znaczącego ożywienia terenów przy stacjach kolejowych" - powiedział dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP Jarosław Bator, cytowany w komunikacie.
W ostatnich latach Polskie Koleje Państwowe zrealizowały dwa duże projekty deweloperskie. Dzięki współpracy z zewnętrznymi inwestorami w Katowicach i Poznaniu powstały nowe dworce i węzły komunikacyjne połączone z galeriami handlowymi. Obecnie realizowane są kolejne projekty w tej formule - budowa nowych dworców Warszawa Zachodnia i Warszawa Gdańska, wraz z zabudową komercyjną.