Wakacyjne miesiące będą dobre dla tych, którzy chcą się wybrać na Półwysep Helski lub do Zakopanego. Jak mówi rzeczniczka PKP Intercity Zuzanna Szopowska, przywrócenie połączeń do Zakopanego jest możliwe dzięki przerwie w pracach nad budową zbiornika Świnna - Poręba. Pierwszy pociąg w stronę Tatr pojedzie 19 czerwca, natomiast połączenie kolejowe z Helem zostanie przywrócone 28 czerwca.

Z powodu remontu torów, kolejarze zawieszają cztery z dziewięciu połączeń między Warszawą a Białymstokiem. Zostanie wprowadzona autobusowa komunikacja zastępcza. Na trasie będą obowiązywać takie same ceny, jak w przypadku połączeń kolejowych. Autobus nie będzie się zatrzymywał na stacjach pośrednich. Zawieszone pociągi wrócą na tory 1 września.

W czasie nachodzących tygodni roboty torowe na wielu odcinkach wejdą w krytyczną fazę. Dla pasażerów oznacza to dodatkowe utrudnienia. Na przykład na linii skierniewickiej zostanie ograniczona liczba kursujących pociągów. Rzecznik Polskich Linii Kolejowych Mirosław Siemieniec tłumaczy, że przyczyną są skomplikowane prace modernizacyjne. Chodzi między innymi o instalację nowoczesnych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Rzecznik przyznaje, że na linii skierniewickiej niemal codziennie dochodzi do różnego rodzaju usterek, które powodują opóźnienia pociągów.

Kolejarze kończą natomiast remont mostu średnicowego w Warszawie. Dzięki temu, wszystkie pociągi dalekobieżne wrócą na Dworzec Centralny. Dotychczas część z nich rozpoczynała lub kończyła bieg na Dworcu Wschodnim. Podróż przez stolicę będzie też szybsza. Dopuszczalna prędkość na moście średnicowym wzrośnie z 40 do 60 kilometrów na godzinę. Rozkład jazdy będzie obowiązywał do września.