Zgodnie z art. 66.1. Ustawy o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Sprawdź za jakie przewinienia kierowca może otrzymać mandat zimą.

Nieodśnieżony samochód

Przed wyruszeniem w trasę zimą, konieczne jest sprawdzenie, czy pozbawiona śniegu i lodu jest przednia szyba, szyby w drzwiach przednich oraz lusterka. Ze śniegu należy oczyścić też dach samochodu, maskę i bagażnik. Za niestosowanie się do ww. zasad, grozi mandat od 20 do 500 zł i sześć punktów karnych. Dodatkowo za nieczytelne tablice rejestracyjne można dostać trzy punkty karne.

Oblepione śniegiem nie mogą być przednie i tylne reflektory czy kierunkowskazy.

Brudne tablice rejestracyjne

Katalog zimowych wykroczeń kierowców uzupełniają niedziałające wycieraczki, brak spryskiwacza lub zaśnieżone i niewidoczne tablice rejestracyjne. W tym ostatnim przypadku grozi mandat w wysokości 100 zł i trzy punkty karne. Należy też zastosować się do nakazu używania łańcuchów przeciwpoślizgowych. Brak możemy okupić 200-złotowym mandatem i jednym punktem karnym.

Za to za brak zimowych opon mandat nie grozi, ale w razie stłuczki ich brak zostanie potraktowany jako okoliczność obciążająca.

Silnik włączony na postoju w terenie zabudowanym

Auto nie może powodować wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych. Jeśli więc parkujemy dłużej niż minutę z zapalonym silnikiem, by się ogrzać, to możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 100 zł. Dotyczy to także kierowców, którzy zostawiają włączony silnik, by odśnieżyć samochód. Mówi o tym art. 60 ust. 2 pkt 3 Ustawy o ruchu drogowym.

Kierowca TIR-a też musi odśnieżyć pojazd

Zwykle w bazach aut ciężarowych dostępne są rampy lub podesty ułatwiające zgarnięcie śniegu. Brakuje ich jednak na parkingach i stacjach benzynowych.

Nagminna praktyka „odpalania aut” ciężarowych” i pozostawiania do rozgrzania również może skończyć się mandatem 100 zł

Taryfikator mandatów zimowych przewinień

- nieodśnieżony samochód: 20-500 złotych, 6 punktów karnych

- nieoczyszczone szyby i lusterka: 20-500 złotych

- nieczytelne tablice rejestracyjne: 200 złotych, 3 punkty karne

- włączony silnik w zaparkowanym aucie w terenie zabudowanym: 100 złotych