55 kontroli i 8 poważnych uchybień. To wyniki akcji "Bezpieczna droga do szkoły" przeprowadzonej na Warmii i Mazurach przez Inspekcję Transportu Drogowego. Funkcjonariusze wzięli pod lupę busy przewożące młodzież.

Niektórzy kierowcy lekkomyślnie podchodzili do swoich obowiązków i nie zgłaszali pracownikom gmin usterek swoich pojazdów - mówi Mariusz Romanik z Inspekcji Transportu Drogowego w Olsztynie. Informuje, że główne zarzuty dotyczyły nieszczelności układów hamulcowych, wycieków płynów i uszkodzonych przednich szyb.

Mariusz Romanik dodaje, że prowadzone będą kolejne kontrole stanu technicznego autobusów szkolnych. Regularnie, co miesiąc mają być wyznaczane kolejne gminy, w których gimbusy zostaną zdiagnozowane. Funkcjonariusze zachęcają rodziców uczniów, by zgłaszali im ewentualne usterki szkolnych autobusów. O zaobserwowanych uchybieniach można informować policję lub Inspekcję Transportu Drogowego.

"Wtedy służby zareagują szybciej, co pomoże zapobiec ewentualnemu nieszczęściu" - zachęca Mariusz Romanik z ITD. Kolejne kontrole gimbusów Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadzi na Warmii i Mazurach w pierwszym tygodniu października.