Wymiana baterii w draemlinerach nie jest podyktowana względami bezpieczeństwa - twierdzi producent samolotów, firma Boeing. W ostatnich dniach media spekulowały, że luksusowe samoloty zostały uziemione, gdyż stosowane w nich ogniwa litowo-jonowe groziły pożarem.
Reklama

Niedawno dwie największe japońskie linie lotnicze All Nippon Airways i Japan Airlines poinformowały, że w ostatnich miesiącach wielokrotnie wymieniały baterie w swoich boeingach 787. Działo się to w miesiącach poprzedzających decyzję o uziemieniu samolotów.

Boeing twierdzi jednak, że wymiana baterii to normalna czynność, właściwa dla technologii stosowanej w najnowszych samolotach.

W ubiegłym tygodniu władze Japonii i Stanów i Zjednoczonych rozpoczęły wspólne dochodzenie w sprawie wadliwych akumulatorów w dreamlinerach produkowanych przez firmę Boeing. Po niedawnych awariach wszystkie maszyny tego typu na świecie uziemiono.

Japońska Rada Bezpieczeństwa Transportu zasugerowała, że winne było niewłaściwe ładowanie akumulatorów. Za duża ilość dostarczanej energii elektrycznej miała prowadzić do ich przegrzewania i wycieku łatwopalnych substancji. To miało być przyczyną awarii i uziemienia dreamlinerów.