Minister transportu Sławomir Nowak powiedział w środę w Jarosławiu, że rząd PO-PSL przeznaczył na wszystkie inwestycje drogowe i kolejowe w latach 2007-2013 na Podkarpaciu ponad 11 mld zł. Minister wizytował otwartą we wtorek wieczorem obwodnicę miasta.

Nowak podkreślił, że otwarcie obwodnicy odbyło się bez "żadnych ceregieli i przecinania wstęg". "Udostępniamy Polakom kolejny fragment istotnego połączenia drogowego, a tu na Podkarpaciu to szczególnie ważne. Można powiedzieć, że na kilka dni przed świętami to prezent dla mieszkańców Podkarpacia" - powiedział minister.

Zapowiedział, że do końca 2014 r. zakończona będzie w regionie budowa autostrady A4. A w przyszłym roku powinny zostać ogłoszone pierwsze przetargi na budowę trasy ekspresowej S19 pomiędzy Rzeszowem a Lublinem.

"Będzie to kolejne połączenie spinające Podkarpacie poprzez Lubelszczyznę ze stolicą. Za parę lat ten region będzie jednym z najlepiej skomunikowanych regionów w Polsce" - podkreślił.

Minister dodał, że głównym celem rządu na najbliższe lata będzie dokończenie budowy autostrad i dróg ekspresowych. Wśród tych ostatnich inwestycji wymienił dokończenie budowy: S7, S5, S8 i S3 - na te trasy przeznaczone zostanie ok. 100 mld zł do roku 2020.

Obwodnica Jarosławia kosztowała ponad 431 mln zł, dofinansowana była z budżetu UE. 11-kilometrowa trasa została otwarta we wtorek późnym wieczorem; jest częścią drogi krajowej nr 4, która prowadzi od przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach do granicy z Ukrainą w Korczowej. Trasa pozwoli na przeniesienie ruchu tranzytowego z centrum miasta poza tereny zabudowane. Przez Jarosław przejeżdża w ciągu doby ok. 17 tys. pojazdów.