Związki zawodowe, grupujące większość zatrudnionych w hiszpańskich liniach lotniczych Iberia, zapowiedziały sześć dni strajku przed świętami Bożego Narodzenia, by zaprotestować przeciwko planom zwolnienia 4, 5 tys. pracowników.

Akcję strajkową zapowiedziano na 14 grudnia i w dniach od 17 do 21 grudnia - poinformowała jedna z dwóch głównych organizacji związkowych CCOO.

Strajkować ma cały personel poza pilotami, którzy są stroną w procesie arbitrażowym, a "nowy kalendarz strajkowy zostanie ustalony", jeśli do 21 grudnia nie zostanie znalezione rozwiązanie - powiedział agencji AFP przedstawiciel sektora linii lotniczych w CCOO Jose Carrillo. Dodał, że tak naprawdę to strajk trwa cały czas, lecz linie nie chcą uniemożliwić ludziom wyjazdów na święta, czy podróży między świętami.

Reklama

Hiszpańska Iberia, która tworzy grupę z British Airways, zapowiedziała na początku listopada zwolnienie 4,5 tys. pracowników. Oprócz tej redukcji personelu liczącego 20 tys. osób planowane jest także zmniejszenie floty ze 156 do 131 samolotów, rezygnacja z 15 proc. obsługiwanych obecnie tras, w tym najbardziej nierentownych, oraz obniżka wynagrodzeń o 25-35 proc.

Plany te związki zawodowe określiły jako brutalny atak na pracowników.