Związki zawodowe, grupujące większość zatrudnionych w hiszpańskich liniach lotniczych Iberia, zapowiedziały sześć dni strajku przed świętami Bożego Narodzenia, by zaprotestować przeciwko planom zwolnienia 4, 5 tys. pracowników.

Akcję strajkową zapowiedziano na 14 grudnia i w dniach od 17 do 21 grudnia - poinformowała jedna z dwóch głównych organizacji związkowych CCOO.

Strajkować ma cały personel poza pilotami, którzy są stroną w procesie arbitrażowym, a "nowy kalendarz strajkowy zostanie ustalony", jeśli do 21 grudnia nie zostanie znalezione rozwiązanie - powiedział agencji AFP przedstawiciel sektora linii lotniczych w CCOO Jose Carrillo. Dodał, że tak naprawdę to strajk trwa cały czas, lecz linie nie chcą uniemożliwić ludziom wyjazdów na święta, czy podróży między świętami.

Hiszpańska Iberia, która tworzy grupę z British Airways, zapowiedziała na początku listopada zwolnienie 4,5 tys. pracowników. Oprócz tej redukcji personelu liczącego 20 tys. osób planowane jest także zmniejszenie floty ze 156 do 131 samolotów, rezygnacja z 15 proc. obsługiwanych obecnie tras, w tym najbardziej nierentownych, oraz obniżka wynagrodzeń o 25-35 proc.

Plany te związki zawodowe określiły jako brutalny atak na pracowników.