Pod koniec 2013 roku Singapore Airlines zamkną najdłuższe na świecie bezpośrednie połączenia lotnicze z Singapuru do Nowego Jorku i Los Angeles.

Powodem takiej decyzji jest słabnący popyt na takie loty oraz rosnące ceny paliwa. Dodatkowym faktem, który podaje Singapore Airlines, jest polityka utrzymywania młodej floty samolotów.

Teraz na tej trasie latają samolotu typu Airbus A340-500. Samolot nie jest wystarczająco ekonomiczny, a w chwili obecnej na rynku nie ma odpowiednio nowoczesnej i ekonomicznej maszyny, którą można wykonywać tego typu loty.
Bezpośredni lot na trasie Singapur – Nowy Jork trwa niemal 19 godzin, lot z Singapuru do Los Angeles to 18 godzin spędzonych w powietrzu. Taka długa podróż wymaga odpowiednich warunków, dlatego wszystkie 5 samolotów Airbus A340 należących do Singapore Airlines posiada jedynie konfigurację biznesową – która pozwala na podróż maksymalnie 100 pasażerom (normalna, dwuklasowa konfiguracja tego typu samolotu zmieści ok. 330 osób).

Dla wszystkich pasażerów planujących podróż z Singapuru do Stanów Zjednoczonych pozostają loty z przesiadkami – które jak wiadomo powodują wydłużenie czasu podróży oraz nie są tak komfortowe jak loty bezpośrednie.

Po zakończeniu przez linię Singpore Airlines bezpośrednich połączeń do USA, najdłuższym lotem na świecie będzie obsługiwane przez Delta Air Lines połączenie pomiędzy Johannesburgiem i Atlantą. Bezpośredni lot między tymi miastami trwa 16 godzin i 30 minut.