Unia Europejska dofinansuje zakup 16 nowoczesnych pociągów typu Elf dla Kolej Mazowieckich - poinformowało w piątek Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wartość tej inwestycji to ponad 396,6 mln zł, z czego Unia dołoży 183 mln zł.

Inwestycja obejmuje zakup 16 czterowagonowych nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Tabor będzie służył do przewozów do portów lotniczych - na Lotnisko Chopina i do portu w Modlinie. Wykorzystywany będzie także do przewozów w aglomeracji warszawskiej.

Jak podkreślił CUPT, dzięki realizacji projektu "zdecydowanej poprawie ulegnie oferta kolei regionalnej i aglomeracyjnej na obszarze i w rejonie aglomeracji warszawskiej".

"Nowe pojazdy oferują podróżnym wysoki, odpowiadający współczesnym oczekiwaniom komfort podróży. Pociągi są wyposażone w klimatyzację, nowoczesne systemy informacji dla podróżnych, drzwi odskokowo - przesuwne oraz wyłącznie zamknięte systemy WC, a wnętrza pojazdów charakteryzuje wysoka estetyka" - zaznaczyło Centrum.

Elfy kursują po Mazowieckich torach od września 2011 roku. Pociągi mogą jeździć z prędkością 160 km/h. Projekt jest finansowany przez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.