W piątek przedstawiciele Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei oraz wykonawcy - czyli firmy Pol-Dróg Dolny Śląsk SA - podpisali umowę w sprawie budowy tego odcinka.

Jak tłumaczył marszałek woj. dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, budowa 7-kilometrowego fragmentu trasy wraz z drogami dojazdowymi będzie kosztować 63 mln zł, ale koszt inwestycji jest znacznie większy, bowiem droga powstanie na podmokłych i chronionych terenach.

"Koszt inwestycji to również wykup działek oraz odpowiednie przygotowanie trudnego, podmokłego terenu" - tłumaczył marszałek. Cała inwestycja związana z budową tego odcinka obwodnicy ma kosztować 115 mln zł.

Prezes Pol-Dróg Dolny Śląsk powiedział, że w ramach budowy tego odcinka powstaną m.in. trzy mosty, dwa wiadukty kolejowe, jeden mostek dla pieszych, a także pobocza wraz z trasami rowerowymi, chodnikami i ekranami akustycznymi.

Wschodnia obwodnica Wrocławia to 38-kilometrowa droga, która ma przebiegać przez Bielany, Łany, Długołękę; budowę podzielono na cztery etapy. Pierwszy etap, który rozpoczął się w 2009 r., ma zostać ukończony na początku 2013 r. Drugi etap rozpocznie się na przełomie sierpnia i września i zostanie zakończony w 2014 r. Pozostałe dwa odcinki drogi są na etapie projektowania, a ich budowa powinna się zakończyć w 2015 r.