BOŚNIA I HERCEGOWINA

Waluta i kurs wymiany: marka, 1 BAM = 0,5 EUR

Opłaty drogowe: Płatny jest odcinek autostrady A1 Sarajewo – Zenica. Kosztuje około 6,5 zł.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 km/h; – na autostradach: 100 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,3 promila.

Mandaty: Nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 7,5 euro, maksymalny mandat za prędkość to 100 euro.

Uwagi: Granicę przekroczymy na podstawie dowodu osobistego. Światła obowiązkowe przez całą dobę. Należy wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek.

BUŁGARIA

Waluta i kurs wymiany: lew (BGN) = 2,13 zł

Opłaty drogowe: Obowiązują winietki (także na drogi krajowe). Tygodniowa kosztuje 5 euro, miesięczna – 13 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 100 km/h; – na autostradach: 140 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,5 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości można dostać od 10 do 250 BGN.

Uwagi: Niewiele zmieniły się zwyczaje policji – auta z zagranicznymi rejestracjami zatrzymuje z byle powodu i chętnie wyciąga ręce po euro.

CHORWACJA

Waluta i kurs wymiany: kuna, 1 HRK = 0,56 PLN

Opłaty drogowe: Obowiązują jednorazowe opłaty za przejazd konkretnymi odcinkami. Przykładowo przejazd autostradą A1 z Zagrzebia do Splitu kosztuje 100 złotych.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,0 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości w mieście o 50 km/h możemy zapłacić równowartość 8000 zł. Policja ma prawo zatrzymać dokumenty turysty do czasu uregulowania przez niego mandatu.

Uwagi: Granicę przekroczymy na podstawie dowodu osobistego. Zdarzają się oszustwa na autostradach i stacjach paliw – zawsze należy porównywać kwotę żądaną przez kasjera ze wskazaniami na dystrybutorze lub z cennikiem.

CZARNOGÓRA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 EUR = 4,18 zł

Opłaty drogowe: Obowiązkowa opłata ekologiczna przy wjeździe – 10 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 60 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h; – na autostradach: 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu: 0,5 promila.

Mandaty: Za jazdę pod wpływem alkoholu – 150 euro. Za przekroczenie prędkości policja rzadko nakłada kary większe niż 50 euro.

Uwagi: Granicę przekroczymy na podstawie dowodu osobistego. Światła obowiązkowe przez całą dobę, ponadto należy wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek.