SŁOWACJA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł

Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Winietę musimy kupić wyłącznie, gdy jedziemy autostradami lub drogami ekspresowymi. Tygodniowa kosztuje 7 euro, a miesięczna – 14 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,0 promila.

M andaty: Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi 1000 euro mandatu + zatrzymanie prawa jazdy. Przekroczenie prędkości – od 166 do 830 euro.

Uwagi: Obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej oraz kompletu zapasowych żarówek. Słowackie przepisy mówią, że uchwyt nawigacji czy telefonu komórkowego nie może być umieszczony na środku przedniej szyby pojazdu gdyż ogranicza widoczność kierowcy.

SŁOWENIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł

Opł aty za przejazd drogami i autostradami: Sieć słoweńskich dróg ekspresowych i autostrad wynosi 520 kilometrów. Na wszystkich odcinkach obowiązują winiety. Tygodniowa dla auta osobowego kosztuje 15 euro, miesięczna – 30 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 – 100 km/h; – na autostradach: 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila oraz 0,0 promila dla kierowców mających prawo jazdy krócej niż 2 lata.

Mandaty: Za dwukrotne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym grozi 1000 euro mandatu i zatrzymanie prawa jazdy. Przejazd na czerwonym świetle – 250 – 300 euro. Mandaty płatne na miejscu. Gdy odmówimy uregulowania rachunku bądź nie mamy ważnego ubezpieczenia OC auta, policja może zatrzymać nam prawo jazdy, pojazd i kieruje sprawę do sądu, który wydaje wyrok w przeciągu doby.

Uwagi: Obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę, ale wyłącznie w terenie niezabudowanym. Opuszczenie auta na autostradzie tylko w odblaskowej kamizelce. Przydatne informacje: Tel. do ambasady w Lublanie: +38 614 364 712.

SZWAJCARIA

Waluta i kurs wymiany: frank szwajcarski, 1 CHF = 3,48 zł

Opł aty za przejazd drogami i autostradami: Wjeżdżając na terytorium Szwajcarii, należy wykupić winietę obowiązującą na wszystkich drogach, łącznie z autostradami. Kosztuje 40 franków i jest ważna 14 miesięcy – od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku kolejnego. Można ją kupić na stacjach paliw i przejściach granicznych. Dodatkowo płatne są niektóre tunele i należy wcześniej sprawdzać godziny ich otwarcia. Zdarza się, że działają np. tylko w ciągu dnia.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h; – na autostradach: 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.

Mandaty: Szwajcarzy bezlitośnie egzekwują prawo – można otrzymać mandat za przekroczenie prędkości o... 2 km/h. Co więcej, tamtejszy gęsty system kamer i fotoradarów jest inteligentny – rozpoznaje tablice rejestracyjne i przekazuje dane o naszym aucie i wykroczeniu m.in. na przejścia graniczne. Przy przekroczeniu prędkości o ponad 30 km/h sprawa kierowana jest do sądu, który może orzec grzywnę w wysokości 40 000 CHF oraz karę więzienia do 3 lat.

U wagi: Aby wjechać na terytorium Szwajcarii, wystarczy dowód osobisty, choć wielce prawdopodobne jest, że i o niego nie zostaniemy poproszeni.