HISZPANIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł

Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Część autostrad jest bezpłatna – oznaczane są one literą A. W przypadku płatnych (oznaczonych symbolem AP) ceny zależą od długości odcinka, ale średnio za 100 kilometrów zapłacić trzeba 4 – 5 euro. W czasie wakacji i w weekendy ceny na popularnych odcinkach idą w górę o 20 – 30 proc.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 – 100 km; – na autostradach: 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila oraz 0,3 promila dla kierowców mających prawo jazdy krócej niż 2 lata.

Mandaty: Wysokość mandatów za poważne wykroczenia (przekroczony limit zawartości alkoholu we krwi, przekroczenie prędkości o 60 km/h) uzależniona jest od przychodów kierowcy i może sięgnąć – uwaga! – 70 000 euro. Należy również liczyć się z tym, że zdjęcie z hiszpańskiego fotoradaru dotrze do Polski.

Uwagi: W aucie trzeba wozić ze sobą komplet zapasowych żarówek oraz kamizelkę z pasami odblaskowymi (tzw. salva-vita do kupienia za 3 – 4 euro na każdej stacji benzynowej). Co ciekawe, w samochodzie nie można używać odtwarzaczy DVD i przenośnych telewizorów.

HOLANDIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł

Opłaty za przejazd drogami i autostradami: Autostrady dzielą się na międzynarodowe (oznaczone zieloną literką E) i krajowe (czerwone A). Wszystkie są bezpłatne. Zapłacić trzeba za przejazd tunelami: Kil (Gravendeel – Dordrecht) i Westerschelde łączący wyspę Zeeland z lądem. Ceny od 2 do 5 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 80 – 100 km/h; – na autostradach: 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.

Mandaty: Za przekroczenie prędkości na autostradzie o 40 km/h możemy dostać „jedynie” 280 euro. Ale jeżeli przekroczyliśmy ją o 50 km/h (a w mieście o 35 km/h), to sprawa z automatu trafia do sądu.

Uwagi: Minimalna prędkość na autostradzie wynosi 60 km/h.

NIEMCY

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł

Opł aty za przejazd drogami i autostradami: W Niemczech jest niemal 12 tys. kilometrów autostrad i są one całkowicie bezpłatne. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Lubekę z Travemunde – kosztuje 1,5 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 100 km/h; – na autostradach: bez ograniczeń, zalecane 130 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi:

0,5 promila (0,0 dla kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż 2 lata i dla osób do 21. roku życia).

Mandaty: Policja niemiecka przywiązuje bardzo dużą wagę do stanu technicznego pojazdów. Za zły stan techniczny auta może wymierzyć 300 euro mandatu i zatrzymać dowód rejestracyjny. Za jazdę bez uzasadnienia lewym pasem grozi 200 euro. Podobnie za niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu (musi to być połowa aktualnej prędkości liczona w metrach, czyli przy jeździe 100 km/h co najmniej 50 metrów).

Uwagi: Zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi. Policja często sprawdza opony – bieżnik musi mieć co najmniej 1,6 mm głębokości.

PORTUGALIA

Waluta i kurs wymiany: euro, 1 euro = 4,18 zł

Opł aty za przejazd drogami i autostradami:Spośród 2 tys. kilometrów portugalskich autostrad płatnych jest około 1,2 tys. km. Podzielone są na kilkadziesiąt odcinków, za przejazd którymi zapłacić trzeba od 25 centów do 3 euro.

Dopuszczalna prędkość: – w terenie zabudowanym: 50 km/h; – poza terenem zabudowanym: 90 km/h; – na autostradach: 120 km/h.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi: 0,5 promila.

Mandaty: Za nieprawidłowe parkowanie od 30 do 1250 euro (stwarzające zagrożenie dla bezpieczeństwa), najniższa kara za przekroczenie prędkości to 60 euro, najwyższa – 25 tys. euro. Mandaty płatne na miejscu. Gdy odmówimy bądź nie mamy ważnego ubezpieczenia OC auta, policja może zatrzymać nam prawo jazdy lub nawet skonfiskować pojazd.

Uwagi: Do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy kamizelka odblaskowa. Świateł mijania w dzień w terenie zabudowanym można używać tylko przy ograniczonej widoczności.