Polskie drogi dla bogaczy. Przejazd 1 kilometra nawet za... 3,73 zł

autor: Jarosław Krawędkowski16.07.2012, 06:00; Aktualizacja: 16.07.2012, 10:23
Otwarcie odcinka autostrady A2 zarządzanej przez spółkę Autostrada Wielkopolska, gdzie znaczącym udziałowcem jest Kulczyk Holding SA.

Otwarcie odcinka autostrady A2 zarządzanej przez spółkę Autostrada Wielkopolska, gdzie znaczącym udziałowcem jest Kulczyk Holding SA.źródło: Newspix
autor zdjęcia: Piotr Dyba

Policzyliśmy, ile Polacy muszą płacić za jazdę płatnymi autostradami i drogami w Polsce. I dech nam zaparło. O ile bowiem kierowcy motocykli i samochodów osobowych muszą doliczyć do każdego kilometra od 5 do 30 groszy, to z naszych wyliczeń wynika, że tzw. zawodowcy na niektórych odcinkach płatnych autostrad zapłacą 3,73 zł za kilometr! A to oznacza, że z Warszawy do granicy zachodniej wydadzą dodatkowo nawet... 460 zł.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (10)

  • cd(2012-07-16 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Budowanie kosztem miliardowych nakładów bramek poboru opłat za przejazd drogami jest przestępstwem w sytuacji gdy brak dróg a stan większości jest katastrofalny. Efektem tego jest wynaturzona rozrzutność gdyż pieniądze nie idą na utrzymanie i budowę dróg a na luksus bytowania szulerów.

    Odpowiedz
  • hellypton(2012-07-16 13:33) Zgłoś naruszenie 00

    Trzeba zainwestować w kolej i zminimalizować transport TIRami - będzie zarówno taniej jak i bezpieczniej.

    Odpowiedz
  • wojtek(2012-07-17 15:58) Zgłoś naruszenie 00

    To chore, autostrady będą pustawe, a ruch będzie się dusił na starych drogach. Czyli przejazd jeszcze zdrożeje - taka pętelka spiralkowa.
    Nic nie potafimy zrobić z sensem?
    Autostrady prywatne to pomyłka, powinny być tylko państwowe, a koszty ich utrzymania wliczone w paliwo (co już kiedyś chyba było, ale się rozmyło).

    Odpowiedz
  • emes(2012-07-17 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Autostrady będą pustawe? Bzdura.
    460zł to jest NIC dla TIRa wiozącego kilkadziesiąt ton towaru.
    Poza tym, opłaty jak najbardziej uzasadnione: cięższe pojazdy wpływają znacząco na stan drogi - popatrzcie na przystanki autobusowe - to tam są największe koleiny.
    Koszty utrzymania wliczone w paliwo? Owszem, tak jest teraz, ale ta kasa idzie na łatanie dziury budżetowej :)
    Natomiast co do opłat w bramkach - to trzebaby sprawdzić statystyki, może jest to dobry pomysł, bo np po autostradach będzie jeździć spory odsetek ruchu np z Niemiec do Ukrainy, Białorusi, Rosji.

    Odpowiedz
  • do nr 4(2012-07-18 15:08) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle że na Białorusi koszt "bramki" na autostradzie dla cudzoziemca (osobowy) 3 euro zaś Białorusini nie płacą nic. Od dawna mają te drogi i nikt tam codziennie nie pieje z zachwytu że wybudowano parę kilometrów dróg, nie miota się z taśmą i nożyczkami ażeby "przeciąć" kolejne parę metrów tego "luxusu". W Polsce zaś na tle tych kilkuset kilometrów wreszcie, na szarym końcu za wszystkimi sąsiadującymi krajami, zbudowanej drogi, próbuje się zedrzeć z ludzi na maxa aż się tym ludziom odechce tych dróg, zbudowanych za ich własne pieniądze.
    P.S. Biorąc pod uwagę ceny paliwa w Polsce - te drogi po-pierwsze już dawno powinni powstać, po-drugie - być za darmo.

    Odpowiedz
  • driver(2012-07-22 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ten kraj to jest rozbój i grabież w biały dzień, pod ochroną policji. Może na początek ujawnione zostaną umowy zawierane ze tymi spółkami od austostrad? My dajemy na to pieniaze, płacimy podatki drogowe, a oprócz tego rzeźbią nas na ciężka kase w postaci tych dodatkowych podatków drogowych pobieranych przez prywaciarzy.

    Może powinniśmy poznać dokładnie rodzinne i partyjne powiązania zasiadających w tych spółkach od austostrad.

    Głosujcie dalej na PO, będziecie mieć wszystko płatne i nic waszego.

    Odpowiedz
  • albo państwowe albo nos do ......(2012-07-22 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    TYLKO NA JAKIEJ PODSTAWIE WYWŁASZCZANO POD PRYWATNY BIZNES?

    Z tego co wiem wywłaszczać można tylko na cele publiczne, a nie dlatego, zeby prywaciarz robił sobie kokosy na naszym gruncie. Właściciele gruntów, które wywłaszczono pod austostrady płatne i zarządzane przez prywaciarzy powinni zwrócić się do tych prywatnych firm do zwrot nieruhomości. I oczywiści prokuratura powinna zająć się tymi, którzy dopuścili się oszustwa podając, że nieruchomość jest wywłaszczana na cel publiczny.

    Odpowiedz
  • guzik(2012-07-22 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Kierowca zawodowy, czyli przedsiębiorstwo transportowe, koszt przejazdu wliczy w koszty. Zawszystko zapłaci klient, który może w ogóle nie jeździć żadnymi autostradami.

    Odpowiedz
  • bogdan(2012-07-19 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    tak!! wszyscy mamcie po troche racje!!! autostrady sa potrzebne!! i sa bardzo drogie!! to prawda!! panstwo niema pieniedzy na budowanie ich!! a prywatni jak w kazdej polskiej branzy biznesu chca zostac milionerami w ciagu miesiaca!! nierozumie dlaczego niezrobiono tak jak w czechach i wykupuje sie winiety na przejazdy autostradami?? to dobry pomysl!! i niepotrzeba kosztownych bramek oplat!!???

    Odpowiedz
  • Zenon(2019-04-18 08:57) Zgłoś naruszenie 00

    To jest polska.lataja dziurke buddzetowa.sejmik I senacik to zaraza.tam uchwalaja idioci

    Odpowiedz