Nowy rok przynosi nowe opłaty na autostradzie A2. Od 2 stycznia kierowcy płacą za przejazd wielkopolskim odcinkiem autostrady A2 między Koninem a Nowym Tomyślem 45 złotych. To o trzy złote więcej niż do tej pory. Zarządca uszczelnił ponadto system poboru opłat.

Dotychczas za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków między Koninem a Nowym Tomyślem kierowcy płacili 14 zł. Teraz o złotówkę więcej.

- Od 2 stycznia 2013 r. od godz. 6.00 rano zostanie wprowadzona podwyżka opłat dla I i V kategorii pojazdów za przejazd autostradą A2 pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem
- Wysokość opłaty dla kategorii I wzrosła o 1 zł za przejazd średnio 50 km autostrady (150 km = 45 zł brutto)
-W przeliczeniu za przejazd 1 km autostrady wysokość opłaty dla samochodów osobowych wzrosła o 2 grosze z 0,28 zł do 0,30 zł brutto.
-Wzrost stawek dotyczy tylko kategorii I czyli samochodów osobowych oraz kategorii V czyli pojazdów nienormatywnych.


Uszczelnienie systemu

Zarządzający autostradą koncern Autostrada Wielkopolska przygotowała ponadto jeszcze jedną „niespodziankę” dla kierowców – uszczelnił system opłat.

Od 2 stycznia 2013r. zacznie działać Stacja Poboru Opłat na węźle Słupca dla kierowców podróżujących na odcinku Września - Słupca. Dla kierowców wjeżdżających na A2 na węźle Słupca i podróżujących na wschód w stronę Konina opłata za przejazd pobierana będzie na PPO Lądek.

Nowy punkt poboru opłat znajdujący się na wysokości Słupcy sprawia, że teraz nie da się za darmo przejechać fragmentem ze Słupcy do Wrześni w Wielkopolsce – informuje radio RMF FM. Zarządzający wyliczyli, że z tej okazji korzystało codziennie co najmniej 4 tys. użytkowników.

pdf icon Stawki opłat na autostradzie A2 obowiązujące od 2 stycznia 2013 r.
pobierz plik

Od dzisiaj podobnie jak na odcinku Poznań - Świecko między Koninem a Poznaniem opłaty będą pobierane za przejechany odcinek, a nie za minięcie konkretnej bramki.

Na swojej stronie internetowej firma Autostrada Wielkopolska, która zarządza trasą, twierdzi, że nowe opłaty i tak są poniżej wskaźnika inflacji i wynoszą 2 grosze za przejazd 1 km trasy samochodem osobowym. "Cena wzrosła o 1 zł brutto za przejazd średnio 50 km autostrady (po podwyżce 150 km = 45 zł brutto)" - czytamy. Na co zostaną wydane pieniądze z opłat? Na spłatę kredytów zaciągniętych na budowę autostrady, utrzymanie trasy oraz na zaplanowane inwestycje m.in. dobudowę trzeciego pasa na obwodnicy Poznania - twierdzi zarządca.

Ponadto plan finansowy uzgodniony z rządem zakładał podwyżkę stawek opłat również w 2013r.