Od kilkunastu dni trwają przygotowania do ponownego uruchomienia, tylko na Euro 2012, dawnego terminalu Etiuda - poinformował PAP dyrektor Lotniska Chopina Michał Marzec. Dodał, że montowane są m.in. bramki do kontroli bezpieczeństwa i stanowiska odprawy kibica.

Władze lotniska zdecydowały, że w czasie Euro 2012 ponownie otworzą zamknięty w 2009 r. terminal Etiuda, który wcześniej obsługiwał pasażerów tanich linii lotniczych. Etiuda podczas imprezy będzie wspomagała główny terminal tylko wtedy, kiedy w nowym obiekcie zbyt wielu pasażerów będzie zbyt długo oczekiwać na wylot po meczach.

"Dawny terminal Etiuda będzie nazwany +strefą F+. Jest on w pełni przystosowany do zainstalowania sprzętu potrzebnego do obsługi kontroli bezpieczeństwa. Ma odpowiednie instalacje, których nie zdemontowano. W środku już zamontowaliśmy bramki do kontroli bezpieczeństwa, w sumie będzie ich osiem" - powiedział Marzec.

Zaznaczył, że w dawnym terminalu będą odprawiane tylko zorganizowane grupy kibiców, a jeżeli główny terminal będzie miał zbyt wielu pasażerów czekających na odprawę, będzie przyjmował pojedynczych fanów piłki nożnej.

Na parkingu obok dawnej Etiudy jest przygotowywana tymczasowa poczekalnia przedodlotowa. "Pomieści ok. 3 tys. kibiców. Będą tam ustawione stanowiska gastronomiczne, a także ekrany informujące o planowanym czasie odlotu samolotu i konieczności udania się do odprawy" - powiedział szef warszawskiego lotniska.

Dawna Etiuda, tak jak tymczasowa poczekalnia przedodlotowa, ma być gotowa do przyjęcia kibiców jeszcze w maju.

Władze lotniska zapewniają, że będzie ono mogło przyjąć dziennie nawet 30 tys. kibiców plus ruch niezwiązany z Euro.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. W 2011 r. port obsłużył ponad 9,3 mln pasażerów i odprawił ponad 43,6 tys. ton cargo. Od początku tego roku lotnisko obsłużyło ponad 2,7 mln pasażerów, czyli o 8 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.