Około 195 mln zł kosztowało wybudowanie nowego terminala pasażerskiego na lotnisku im. Władysława Reymonta w Łodzi. Prawie 150 mln zł pochodziło z Unii Europejskiej. Terminal ma zacząć działać 6 czerwca, rocznie będzie mógł obsłużyć ok. 1,5 mln pasażerów.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka lotniska Ewa Bieńkowska otwarcie terminala zaplanowano na 6 czerwca. Dodała, że zbiega się to z jubileuszem 100-lecia pierwszego w historii lotu nad Łodzią, dokonanego samolotem Bleriot XI.

Rzecznik przypomniała, że powierzchnia terminala wynosi 26,5 tys. mkw. Odprawa bagażowa będzie się odbywała się na parterze budynku na 14 stanowiskach. Dodatkowe 15. stanowisko - tzw. linia czerwonej odprawy - przeznaczone będzie dla osób, które zadeklarowały coś do oclenia. Wydzielono również przejście dla VIP-ów, z własnym stanowiskiem kontroli.

Przed odlotem podróżni będą mieli do dyspozycji dwie poczekalnie, będą też mogli przejść do pasażu handlowo-usługowego, ewentualnie skorzystać z oferty gastronomicznej. W budynku znajdą się również pomieszczenia handlowe, usługowe, biur podróży, linii lotniczych i administracyjne.

Jak powiedziała Bieńkowska, w sobotę 2 czerwca, czyli na kilka dni przed otwarciem terminala zaplanowano Dzień Otwarty, w trakcie którego ma być przeprowadzony test funkcjonalny terminala. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji, w tym m.in. możliwość wygrania voucherów na loty z łódzkiego lotniska.

Obecnie Łódź ma regularne połączenia międzynarodowe do Dortmundu, Dublina, East Midlands, Edynburga, Liverpoolu, Londynu Luton, Londynu Stansted, Mediolanu Bergamo, Oslo Rygge, Bristolu i Bremy. Z Łodzi można również polecieć do Gdańska. Funkcjonują również połączenia czarterowe m.in. do Egiptu, Turcji, Tunezji i Bułgarii.

Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie połączeń m.in. z Barceloną czy Paryżem oraz z Krakowem i Warszawą. Największym udziałowcem w Porcie Lotniczym im. Władysława Reymonta jest miasto Łódź (94 proc. udziałów), ponad 5 proc. ma samorząd województwa łódzkiego.