Wrocław o uruchomienie bazy zabiegał od wielu lat.
Według Jarosława Sztuckiego, dyrektora ds. sprzedaży i marketingu w Porcie Lotniczym Wrocław, biorąc pod uwagę położenie miasta i dogodny dojazd - Wrocław ma szansę stać się jednym z najatrakcyjniejszych portów lotniczych w tej części Europy.
W bazie jeden Boeing
Na początek we Wrocławiu będzie stacjonował jeden Boeing Ryanaira. Dzięki temu przewoźnik będzie mógł latać do miast, w których nie ulokowano baz linii oraz do takich, w których już się znajdują. Przewoźnik szacuje, że do końca br. obsłuży na wszystkich swoich połączeniach mniej więcej 800 tys. podróżnych. Baza ma przynieść wrocławskiemu lotnisku przynajmniej 10 proc. wzrost ruchu.
"Siedem nowych destynacji, które wchodzą teraz do rozkładu, oznacza w skali roku prawie 200 tys. nowych pasażerów odlatujących i przylatujących do stolicy regionu" - dodał Sztucki.
Z Wrocławia na północ, południe, zachód Europy
Począwszy od 29 marca br. trzy razy w tygodniu z Wrocławia będzie można polecieć do szwedzkiego Malm". W rozkładzie pojawią się również dwa popularne kierunki turystyczne: Wenecja-Treviso (odloty w środy i niedziele) i Paryż-Beauvais (wtorki, czwartki, soboty). Dotychczas do Paryża Beauvais można było polecieć tylko z przewoźnikiem Wizz Air.
Z kolei podróżujący na Wyspy Brytyjskie będą mogli skorzystać z nowego połączenia do Bournemouth, do którego będzie można latać w poniedziałki i piątki.
Nie zabraknie także oferty dla pasażerów zainteresowanych kierunkami południowymi. We wtorki i soboty będzie można wybrać się na Maltę, a w poniedziałki i piątki na Kretę-Chania. Dochodzi do tego włoska Piza oraz funkcjonujące już wcześniej kierunki.
Wrocław będzie miał rekordową w swojej historii liczbę regularnych połączeń przewoźnika (22). Oprócz nowości w ofercie przewoźnika znajdują się m.in. połączenia do Rzymu Ciampino, Londynu Stansted, Alicante, Brukseli Charleroi, Malagi, czy Mediolanu Bergamo. W sumie w wiosenno-letnim rozkładzie lotów wrocławskiego lotniska znajdują się 62 destynacje: 40 połączeń regularnych (zamiast 26 z poprzedniego sezonu) i 22 połączenia czarterowe (o pięć więcej niż w ub. sezonie).
"Wrocławskie lotnisko już rozpoczęło starania o "zbazowanie" drugiego samolotu linii. To oznaczałoby dodatkowe kierunki. Zabiegamy o Madryt i portugalskie Porto lub Lizbonę. Z miast greckich pod uwagę brane są Kreta i Saloniki. Odległa przyszłość to Wyspy Morza Śródziemnego, Sardynia i Sycylia" - mówił Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego we Wrocławiu. Dodał, że przewoźnik decyzję o uruchomieniu kolejnych połączeń uzależnia od tego, jak dużym zainteresowaniem będą cieszyły się debiutujące aktualnie destynacje.
85 połączeń z 10 polskich miast
Ryanair oferuje 85 połączeń z 10 polskich miast do: Anglii, Francji, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii i Hiszpanii. W 2011 r. obsłużył na tych trasach 4 mln pasażerów.
Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części Wrocławia, w odległości mniej więcej 10 km od centrum miasta, w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, którą można się dostać na lotnisko szybko i komfortowo m.in. zarówno od strony Warszawy (przez łącznik Długołęka), od Poznania z drogi krajowej nr 5, a także od południa z drogi krajowej nr 8 oraz z autostrady A4.
Rozwój ruchu lotniczego port notuje od 2003 r. W ciągu pięciu lat liczba pasażerów wzrosła pięciokrotnie.
11 marca Port Lotniczy Wrocław uruchomił nowy terminal. Przepustowość wynosi ponad 3,5 mln pasażerów rocznie. Docelowo będzie mógł obsłużyć 7 mln osób.