18.04. Warszawa (PAP) - Irlandzki przewoźnik lotniczy Ryanair chce uruchomić od października 2012 r. 11 nowych połączeń z podwarszawskiego lotniska w Modlinie, a od lipca osiem - poinformował w środę wiceprezes przewoźnika Michael Cawley.

"Od 26 października uruchamiamy kolejnych 11 połączeń z lotniska w Modlinie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 16 lipca będziemy latać na ośmiu trasach. W sumie do końca roku będziemy ich mieć 19. Na siedmiu trasach również od października zwiększymy częstotliwość rejsów" - powiedział Cawley podczas konferencji prasowej.

Ryanair ma latać z Modlina od października do: Barcelony, Bolonii, Bristolu, Dusseldorfu, East Midlands, Eindhoven, Frankfurtu, Glasgow, Liverpoolu, Manchesteru i Paryża. Natomiast od lipca przewoźnik będzie latał do: Brukseli, Budapesztu, Dublina, Londynu, Mediolanu, Oslo, Rzymu i Sztokholmu.

"W tym roku planujemy przewieźć ok. 500-600 tys. pasażerów z Modlina. Rocznie planujemy, że będzie to ponad 1,5 mln osób. Chcemy zapewnić do 1,5 tys. miejsc pracy na lotnisku w Modlinie" - powiedział wiceprezes.

Jak poinformował, od czwartku od północy mają trafić do sprzedaży bilety na nowe kierunki. Ich cena ma się zaczynać od 49 zł.

Jak powiedziała w środę PAP Edyta Mikołajczyk z portu lotniczego w Modlinie, lotnisko zostało poinformowane o planowanych nowych połączeniach Ryanaira.

W 2011 r. Ryanair przewiózł 75 mln pasażerów. W Polsce przewoźnik oferuje 85 połączeń z 10 miast, m.in. do Anglii, Francji, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Włoch, Holandii, Belgii i Hiszpanii. W 2011 r. obsłużył na tych trasach 4 mln pasażerów. Pod koniec marca br. przewoźnik uruchomił pierwszą w Polsce bazę na wrocławskim lotnisku.

Cawley pytany o liczbę pasażerów, którą Ryanair planuje przewieźć w tym roku, wymienił 4,5 mln osób. "W 2013 r. chcemy, żeby to było 6 mln ludzi" - podkreślił.

Na początku lutego inny przewoźnik niskokosztowy - Wizz Air - poinformował, że przenosi się z Lotniska Chopina do Modlina. Pierwsi jego pasażerowie mają odlecieć z lotniska w Modlinie w lipcu br. Sam port ma być gotowy na Euro2012, ale wówczas ma przyjmować prywatne awionetki. Linie lotnicze będą mogły latać z lotniska od lipca.(PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

aop/ amac/