W maju br. ma się rozpocząć modernizacja linii kolejowej Sosnowiec Jęzor-Kraków Towarowy, co skróci podróż między Katowicami a Krakowem o 42 minuty - poinformował w poniedziałek rzecznik Centrum Realizacji Inwestycji w PKP PLK Maciej Dutkiewicz. Modernizacja 58 km trasy ma kosztować 1,4 mld zł.

Obecnie przejazd między tymi dwoma miastami trwa mniej więcej 2 godz. 40 minut. Po modernizacji pociągi pasażerskie będą mogły pojechać tamtędy z prędkością maksymalną 160 km/godz.

Kolejarze czekają na pozwolenie na budowę. Wniosek wpłynął do wojewody małopolskiego w połowie lutego br. Jak poinformował rzecznik, jeśli pozwolenie na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności zostanie wydane do połowy kwietnia, to wykonawca planuje wejść na plac budowy na początku maja. W pierwszej kolejności mają być wykonane prace związane z modernizacją sieci trakcyjnej: na szlak wyjedzie palownica - maszyna przystosowana do wbijania fundamentów (czyli pali) słupów podtrzymujących sieć trakcyjną.

Zakończenie modernizacji - czerwiec 2014 r. Koszy - 1,4 mld zł

Reklama

Jak poinformował Dutkiewicz, zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2014 r. Linia z Sosnowca Jęzora do Krakowa Towarowego zostanie przebudowana - od nowa powstaną tory, perony, wiadukty, system sterowania ruchem kolejowym, oświetlenie i sieć trakcyjna. Przewidywany koszt modernizacji linii - o długości ponad 58 km - to mniej więcej 1,4 mld zł netto.

Linia kolejowa E30, której częścią jest trasa Sosnowiec Jęzor-Kraków Towarowy, to część III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, który biegnie z Drezna przez Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Medykę i Lwów do Kijowa. Polski odcinek tej linii liczy 677 km i łączy Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie.