Potentaci lotniczy chcą pomocy, czyli jak trwoga, to do rządu

autor: Grzegorz Kowalczyk03.06.2020, 06:06; Aktualizacja: 03.06.2020, 09:27
Oprócz standardowej pomocy dla przedsiębiorstw wdrażanej w całej Europie najwięksi gracze branż dotkniętych koronawirusem dążą do uzyskania specjalnych pożyczek od państw, z których pochodzą. Do władz w Paryżu zgłosił się Renault, który oczekuje pożyczki w wysokości 5 mld euro.

Oprócz standardowej pomocy dla przedsiębiorstw wdrażanej w całej Europie najwięksi gracze branż dotkniętych koronawirusem dążą do uzyskania specjalnych pożyczek od państw, z których pochodzą. Do władz w Paryżu zgłosił się Renault, który oczekuje pożyczki w wysokości 5 mld euro.źródło: ShutterStock

Biznesowi giganci w całej Europie walczą o rządowe pożyczki. Władze nie odmawiają, ale wymagają zabezpieczenia miejsc pracy i lokalnej produkcji.

Oprócz standardowej pomocy dla przedsiębiorstw wdrażanej w całej Europie najwięksi gracze branż dotkniętych koronawirusem dążą do uzyskania specjalnych pożyczek od państw, z których pochodzą. Do władz w Paryżu zgłosił się Renault, który oczekuje pożyczki w wysokości 5 mld euro. Pieniądze miałyby zapewnić płynność finansową i konkurencyjność firmy w sytuacji, gdy rynek samochodowy w największych państwach Europy praktycznie się zatrzymał.

Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów w kwietniu sprzedaż spadła o 67 proc., a w krajach najbardziej dotkniętych pandemią nawet o 80 proc. Problemem jest też redukcja zatrudnienia – Renault pod koniec maja ogłosił, że planuje zmniejszyć zdolności produkcyjne z 4 mln do 3,3 mln egzemplarzy w 2024 r. To z kolei będzie wiązało się koniecznością zwolnień. We Francji mają one sięgnąć 4,6 tys. miejsc pracy, co wywołuje uliczne protesty związkowców.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie