statystyki

Przewoźnicy autobusowi apelują o zmiany w tarczy

autor: Piotr Szymaniak27.05.2020, 19:00
Z punktu widzenia przewoźników autokarowych najważniejsze jest ograniczenie kosztów stałych, które muszą ponosić, mimo iż pojazdy od miesięcy stoją na parkingach.

Z punktu widzenia przewoźników autokarowych najważniejsze jest ograniczenie kosztów stałych, które muszą ponosić, mimo iż pojazdy od miesięcy stoją na parkingach.źródło: ShutterStock

Na co dzień konkurujące firmy z sektora transportowego wspólnie z organizacjami turystycznymi apelują o modyfikacje zasad udzielania pomocy przewoźnikom autobusowym. W piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego wykazują, że mechanizmy wsparcia wprowadzone w pierwszych trzech ustawach o tarczy antykryzysowej w praktyce są niewystarczające.

Przykładowo podstawą do uzyskania pomocy jest niezaleganie ze składkami na ZUS, co nie zawsze się udaje, zwłaszcza w przypadku przewoźników międzynarodowych, którzy rozliczają VAT i akcyzę od paliwa kupowanego za granicą. Z uwagi na długi okres zwrotu tychże, wiele podmiotów może mieć w tym samym czasie zaległość z tytułu ZUS i nadpłacony VAT. Poza tym zasady obliczania straty, uprawniającej do uzyskania finansowego wsparcia, dyskryminują firmy rozwijające się. Co więcej, np. ze wsparcia z Agencji Rozwoju Przemysłu wykluczone są podmioty rozliczające się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Czyli 70 proc. przewoźników autobusowych.

Według przewoźników również zasady pomocy w spłacie rat leasingowych zostały tak ustalone, że skorzystanie ze wsparcia jest często nieopłacalne. 80 proc. autobusów spełniających kryteria wiekowe w programie jest finansowane w euro. A pomoc dotyczy tylko umów leasingowych zawartych w złotówkach. Według wyliczeń branży ewentualne przewalutowanie (przy refinansowaniu) umów z euro na złote też się nie opłaci, bo wówczas raty leasingowe średnio wzrosłyby o 12 proc.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie