statystyki

Koronawirus nie zastopował produkcji. Samochody nadal wyjeżdżają z Polski

autor: Grzegorz Kowalczyk27.02.2020, 07:40; Aktualizacja: 27.02.2020, 08:00
Sprzedaż aut w Chinach w I połowie lutego spadła o 92 proc.

Sprzedaż aut w Chinach w I połowie lutego spadła o 92 proc.źródło: ShutterStock

Branży motoryzacyjnej nie zaatakował SARS-CoV-2. Ale sytuacja jest dynamiczna, a producenci obserwują, co dzieje się na świecie.

To, jak chiński wirus wpłynie na gospodarkę realną, wciąż pozostaje w sferze prognoz. Pesymiści widzą coraz więcej miejsc, gdzie może wystąpić recesja, a optymiści liczą, że trudny będzie tylko pierwszy kwartał, a już kolejne przyniosą wyraźne odbicie.

Na razie paniczne reakcje objawiły się na światowych giełdach, które w poniedziałek i we wtorek silnie traciły. To efekt pojawienia się nowych i licznych zarażeń koronawirusem we Włoszech, a następnie w Austrii i Chorwacji. W poniedziałek najważniejsze europejskie indeksy straciły po ok. 4 proc. i była to największa przecena akcji od blisko trzech lat. Także Wall Street zareagowała silną wyprzedażą. Wtorek nadal upływał pod znakiem spadków, chociaż te nieco wyhamowały i Europa kończyła handel akcjami na ok. 2-proc. minusach. Środa przyniosła stabilizację nastrojów wśród inwestorów, ale w centrum uwagi wciąż pozostają obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Analitycy nie mają wątpliwości, że efekt psychologiczny związany z epidemią będzie istotny dla notowań na świecie.

Uważa się, że najmocniej narażona na zarażenie biznesu koronawirusem jest branża motoryzacyjna. Chińczycy generują duży popyt na auta, ale są też jednym z największych dostawców komponentów samochodowych na świecie – z ich fabryk korzystają wszystkie główne koncerny motoryzacyjne.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie