statystyki

Koronawirus nie zastopował produkcji. Samochody nadal wyjeżdżają z Polski

autor: Grzegorz Kowalczyk27.02.2020, 07:40; Aktualizacja: 27.02.2020, 08:00
Sprzedaż aut w Chinach w I połowie lutego spadła o 92 proc.

Sprzedaż aut w Chinach w I połowie lutego spadła o 92 proc.źródło: ShutterStock

Branży motoryzacyjnej nie zaatakował SARS-CoV-2. Ale sytuacja jest dynamiczna, a producenci obserwują, co dzieje się na świecie.

To, jak chiński wirus wpłynie na gospodarkę realną, wciąż pozostaje w sferze prognoz. Pesymiści widzą coraz więcej miejsc, gdzie może wystąpić recesja, a optymiści liczą, że trudny będzie tylko pierwszy kwartał, a już kolejne przyniosą wyraźne odbicie.

Na razie paniczne reakcje objawiły się na światowych giełdach, które w poniedziałek i we wtorek silnie traciły. To efekt pojawienia się nowych i licznych zarażeń koronawirusem we Włoszech, a następnie w Austrii i Chorwacji. W poniedziałek najważniejsze europejskie indeksy straciły po ok. 4 proc. i była to największa przecena akcji od blisko trzech lat. Także Wall Street zareagowała silną wyprzedażą. Wtorek nadal upływał pod znakiem spadków, chociaż te nieco wyhamowały i Europa kończyła handel akcjami na ok. 2-proc. minusach. Środa przyniosła stabilizację nastrojów wśród inwestorów, ale w centrum uwagi wciąż pozostają obawy o rozprzestrzenianie się koronawirusa. Analitycy nie mają wątpliwości, że efekt psychologiczny związany z epidemią będzie istotny dla notowań na świecie.

Uważa się, że najmocniej narażona na zarażenie biznesu koronawirusem jest branża motoryzacyjna. Chińczycy generują duży popyt na auta, ale są też jednym z największych dostawców komponentów samochodowych na świecie – z ich fabryk korzystają wszystkie główne koncerny motoryzacyjne.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie