statystyki

Surowsze kary dla awanturujących się pasażerów. Rząd chce skuteczniej zwalczać zagrożenie terrorystyczne

autor: Szymon Cydzik10.02.2020, 08:59; Aktualizacja: 10.02.2020, 09:00
Kary przewidziano też za niestosowanie się do nakazów lub zakazów określonych w przepisach porządkowych na lotnisku lub niewykonywanie poleceń dowódcy statku powietrznego.

Kary przewidziano też za niestosowanie się do nakazów lub zakazów określonych w przepisach porządkowych na lotnisku lub niewykonywanie poleceń dowódcy statku powietrznego.źródło: ShutterStock

Rząd chce skuteczniej zwalczać zagrożenie terrorystyczne, więc nałoży nowe wymogi m.in. na firmy ochroniarskie, banki czy przewoźników lotniczych.

Przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt wskazuje przedsiębiorców posiadających koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia oraz posiadających broń na podstawie pozwolenia na broń na okaziciela (według danych na koniec 2018 r. było ich ok. 700) jako odpowiedzialnych za usunięcie naruszenia prawa lub nieprawidłowości stwierdzonych przez komendanta głównego policji w ramach sprawowanego nad nimi nadzoru.

W obecnym stanie prawnym przedsiębiorcy ci nie są bezpośrednio zobowiązani do podjęcia odpowiednich kroków – ma to robić „osoba działająca w ich imieniu lub interesie”, co powoduje rozmycie odpowiedzialności. Według skierowanego w czwartek do uzgodnień projektu nowelizacji ustawy o ochronie osób i mienia oraz niektórych innych ustaw, za nieusunięcie nieprawidłowości i naruszeń we wskazanym terminie grozić będzie grzywna, ograniczenie wolności albo kara do dwóch lat więzienia.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie