Nissan w zapaści, inni z problemami

autor: Grzegorz Kowalczyk14.01.2020, 08:40; Aktualizacja: 14.01.2020, 08:57
W ubiegłym roku ceny akcji spadły o 27 proc., teraz zapaść się pogłębia

W ubiegłym roku ceny akcji spadły o 27 proc., teraz zapaść się pogłębiaźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: c Thorsten Indra

Były prezes firmy przyznał, że jej przyszłość jest wątpliwa. Zyski spadły o 70 proc., zapowiedziano zwolnienie 10 proc. pracowników, czyli 12,5 tys. osób.

Carlos Ghosn, eksszef sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, w 1999 r. był uznawany za głównego autora uratowania przed bankructwem japońskiej marki. Oskarżony o liczne nadużycia finansowe, po aresztowaniu w Tokio został zwolniony dzięki uiszczeniu 14 mln dolarów kaucji. Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie, w sylwestra zbiegł przez Turcję do rodzinnego Libanu.

Poszukiwany przez Interpol (Liban nie ma umowy ekstradycyjnej z Japonią) Ghosn postanowił zabrać głos na temat bieżącego funkcjonowania spółki i skrytykować jej obecne kierownictwo. – Nie jestem optymistą co do przyszłości firmy, znając jej wyniki, zarząd i wszystko, co się dzieje – stwierdził na antenie BBC. Jednocześnie zarzucał Japończykom fabrykowanie dowodów, spiskowanie i działanie na szkodę firmy. Ghosn miał być o krok od kluczowego dokooptowania do porozumienia koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA).

Nissan boryka się dziś z ogromnymi problemami. W reakcji na coraz gorsze rezultaty japoński producent zapowiedział, że do 2023 r. zmniejszy globalne zatrudnienie o 10 proc., przez co pracę straci ok. 12,5 tys. osób. Zapowiedź cięć nie poprawiła sytuacji i w listopadzie 2019 r. ogłoszono, że zyski firmy spadły o 70 proc. Jednocześnie uwarunkowana spadkiem sprzedaży prognoza została obniżona o 27 proc. do najgorszego wyniku od 11 lat. W ubiegłym roku ceny akcji spadły o 27 proc., a wypowiedzi Ghosna jeszcze bardziej pogłębiają ich zapaść.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie