statystyki

Nissan w zapaści, inni z problemami

autor: Grzegorz Kowalczyk14.01.2020, 08:40; Aktualizacja: 14.01.2020, 08:57
W ubiegłym roku ceny akcji spadły o 27 proc., teraz zapaść się pogłębia

W ubiegłym roku ceny akcji spadły o 27 proc., teraz zapaść się pogłębiaźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: c Thorsten Indra

Były prezes firmy przyznał, że jej przyszłość jest wątpliwa. Zyski spadły o 70 proc., zapowiedziano zwolnienie 10 proc. pracowników, czyli 12,5 tys. osób.

Carlos Ghosn, eksszef sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, w 1999 r. był uznawany za głównego autora uratowania przed bankructwem japońskiej marki. Oskarżony o liczne nadużycia finansowe, po aresztowaniu w Tokio został zwolniony dzięki uiszczeniu 14 mln dolarów kaucji. Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie, w sylwestra zbiegł przez Turcję do rodzinnego Libanu.

Poszukiwany przez Interpol (Liban nie ma umowy ekstradycyjnej z Japonią) Ghosn postanowił zabrać głos na temat bieżącego funkcjonowania spółki i skrytykować jej obecne kierownictwo. – Nie jestem optymistą co do przyszłości firmy, znając jej wyniki, zarząd i wszystko, co się dzieje – stwierdził na antenie BBC. Jednocześnie zarzucał Japończykom fabrykowanie dowodów, spiskowanie i działanie na szkodę firmy. Ghosn miał być o krok od kluczowego dokooptowania do porozumienia koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA).

Nissan boryka się dziś z ogromnymi problemami. W reakcji na coraz gorsze rezultaty japoński producent zapowiedział, że do 2023 r. zmniejszy globalne zatrudnienie o 10 proc., przez co pracę straci ok. 12,5 tys. osób. Zapowiedź cięć nie poprawiła sytuacji i w listopadzie 2019 r. ogłoszono, że zyski firmy spadły o 70 proc. Jednocześnie uwarunkowana spadkiem sprzedaży prognoza została obniżona o 27 proc. do najgorszego wyniku od 11 lat. W ubiegłym roku ceny akcji spadły o 27 proc., a wypowiedzi Ghosna jeszcze bardziej pogłębiają ich zapaść.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie