statystyki

Przewoźnik nie straci licencji za jazdę na oleju opałowym

autor: Piotr Szymaniak15.10.2019, 09:36; Aktualizacja: 15.10.2019, 09:36
Ministerstwo Finansów wycofuje się ze zmian w kodeksie karnym skarbowym przewidujących obligatoryjne orzekanie zakazu prowadzenia działalności transportowej w przypadku popełnia przestępstwa akcyzowego.

Ministerstwo Finansów wycofuje się ze zmian w kodeksie karnym skarbowym przewidujących obligatoryjne orzekanie zakazu prowadzenia działalności transportowej w przypadku popełnia przestępstwa akcyzowego.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów wycofuje się ze zmian w kodeksie karnym skarbowym przewidujących obligatoryjne orzekanie zakazu prowadzenia działalności transportowej w przypadku popełnia przestępstwa akcyzowego. To już druga nieudana próba zaostrzenia przepisów w tym zakresie. Jednak wiele wskazuje na to, że nie ostatnia.

Wykorzystywanie oleju opałowego zamiast napędowego stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe (w zależności od skali uszczuplenia należnego podatku). By wyeliminować to zjawisko, MF dąży do wprowadzenia mechanizmu, który pozwoli w takich przypadkach odbierać zezwolenia na wykonywanie transportu drogowego. Najpierw w 2017 r. resort ten przygotował projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym, jednak w tak nieudolny sposób, że w praktyce odebrania uprawnień mogliby się obawiać jedynie taksówkarze oraz pośrednicy w przewozie rzeczy, czyli firmy spedycyjne. Te jednak zajmują się głównie kojarzeniem nadawców z przewoźnikami, więc co do zasady nie mają pojazdów.

Dlatego ostatnio MF przygotował zmiany w kodeksie karnym skarbowym w postaci dodania do art. 34 par. 2a, zgodnie z którym w przypadku skazania za przestępstwo skarbowe polegające na zmianie przeznaczenia towaru akcyzowego sąd oprócz kary grzywny i więzienia miał również orzekać obligatoryjnie środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności transportowej. W przypadku wykroczenia zastosowanie takiego środka również miało być możliwe, ale niekonieczne.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie