statystyki

Nieprzejrzysty jak Fundusz Dróg Samorządowych. Samorządowcy kwestionują zasady przyznawania pieniędzy

autor: Tomasz Żółciak02.10.2019, 07:36; Aktualizacja: 02.10.2019, 07:56
Premier może dopisać własne propozycje, lub zmienić poziom dofinansowania wybranych projektów

Premier może dopisać własne propozycje, lub zmienić poziom dofinansowania wybranych projektówźródło: ShutterStock

Rząd nie chce ujawnić, w jaki sposób rozdysponowano kilkaset milionów złotych w ramach funduszu, z którego finansowane są remonty dróg lokalnych – alarmują samorządowcy i żądają zmiany procedur na przyszłe nabory

W ramach Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), jak deklaruje rząd, w tym roku pomiędzy gminy i powiaty rozdysponowanych zostanie ok. 6 mld zł, a w perspektywie 10 lat – ok. 36 mld zł. Choć tegoroczne nabory zostały już rozstrzygnięte, wielu samorządowców wciąż kwestionuje zasady przyznawania pieniędzy.

Chodzi im zwłaszcza o dwie pozycje: ponad 500 mln zł, jakie do dyspozycji w ramach FDS miało Ministerstwo Obrony Narodowej na projekty obronne oraz ponad 200 mln zł, którymi dysponował premier. Na ostatnim etapie, gdy do szefa rządu trafiły listy zadań rekomendowanych przez wojewodów, Mateusz Morawiecki mógł dopisać własne propozycje lub zmienić poziom dofinansowania wybranych projektów.

Prośba o informację

Samorządowcy od dłuższego czasu próbują wyciągnąć z Ministerstwa Infrastruktury (MI) informacje, komu pieniędzy dosypano, kogo wpisano na listy bez procedury konkursowej (a tak się działo, gdy projekty uwzględniano na listach po interwencji premiera) i z czego wynikają tak duże dysproporcje pomiędzy województwami w zakresie średniego poziomu dofinansowania. Z ich wyliczeń wynika np., że w woj. pomorskim to ok. 50 proc., a w woj. mazowieckim – prawie 80 proc.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie