statystyki

Dramatyczne skutki pakietu mobilności dla przedsiębiorców

autor: Piotr Szymaniak11.09.2019, 09:00; Aktualizacja: 11.09.2019, 09:09
TIR, ciężarówka, transport

Raport trafił już do przedstawicieli administracji rządowej i europosłów.źródło: ShutterStock

Przyjęcie pakietu mobilności w obecnie proponowanej formie będzie miało dramatyczne konsekwencje dla przedsiębiorców – przewiduje prof. Peter Klaus, autor raportu na temat wpływu proponowanych regulacji unijnych na europejski system transportu drogowego.

Wykładowca Uniwersytetu w Bostonie i Uniwersytetu Friedrich-Alexander Erlangen w Norymberdze, przeanalizował propozycje, nad którymi kończy prace Parlament Europejski. I na podstawie wywiadów przeprowadzonych w 25 firmach z 10 krajów wyodrębnił pięć kluczowych problemów. Największe obawy przewoźników związane są z nowymi zasadami wypoczynków tygodniowych. Obecne przepisy zakazują spędzania 45-godzinnej pauzy w kabinie pojazdu, a według proponowanych regulacji przynajmniej jeden z takich wypoczynków w okresie czterech tygodni powinien być spędzony w domu lub innym miejscu wybranym przez kierowcę.

– Biorąc pod uwagę, że nawet jedna trzecia z 600 tys. przewozów międzynarodowych trwa dłużej niż trzy tygodnie, co tydzień 50–70 tys. kierowców będzie musiało odpoczywać poza kabiną. Tymczasem przy najczęściej uczęszczanych trasach nie ma tylu miejsc hotelowych. Co więcej, kierowcy zgłaszają, że nie lubią spać w hotelach, których standard często pozostawia wiele do życzenia, nie mają możliwości przygotowania posiłków itp. – wyliczał podczas wczorajszej prezentacji raportu prof. Klaus.

Podważał przy tym zasadność oskarżeń o dumping socjalny i nieuczciwą konkurencję kierowanych wobec firm z Europy Środkowo-Wschodniej.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie