statystyki

Epidemia agresji za kółkiem. Chętnie wychodzimy z auta

autor: Tomasz Żółciak24.04.2019, 07:44; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:50
Kierowca

Kierowcaźródło: ShutterStock

Do strachu przed agresją innego kierowcy przyznało się aż 84 proc. uczestników badania, w którym wzięło udział 12,4 tys. osób.

Rośnie poziom agresji wśród europejskich kierowców. Najczęściej innych na drodze obrażają Grecy i Francuzi. Polacy są z kolei najbardziej skłonni, by w razie sprzeczki wyjść z auta, aby „omówić problem” na osobności. Obok Francuzów i Szwedów jesteśmy też w czołówce przekraczających dozwoloną prędkość, za to coraz rzadziej siadamy za kółkiem po alkoholu. Takie wnioski płyną z najnowszego Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy 2019 – ankiety przeprowadzonej przez Ipsos dla fundacji VINCI Autoroutes, która na jego podstawie szkicuje profil kierowcy w poszczególnych krajach

Najczęściej innych zmotoryzowanych obrażają Grecy i Francuzi. Za to Polacy są najbardziej skłonni, by w razie sprzeczki wyjść z auta, aby na osobności omówić problem z innym kierowcą.

Takie wnioski płyną z tegorocznej edycji Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy 2019 fundacji VINCI Autoroutes. To międzynarodowe badanie IPSOS, w którym udział wzięło ponad 12,4 tys. osób z 11 europejskich krajów (ankietę przeprowadzono w okresie od 25 lutego do 13 marca 2019 r.). Pytania jak zwykle mają na celu sportretowanie zachowań i nawyków kierowców z poszczególnych krajów, a co za tym idzie – potwierdzenie lub obalenie pewnych stereotypów.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Jola(2019-04-25 09:58) Zgłoś naruszenie 10

    Pozdrawiam wszystkich buraków, trzymających się kurczowo mojego zderzaka i mających radochę z używania klaksonu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie