statystyki

Bój o tramwaje z polityką w tle. Pesa odwołuje się od wyników przetargu na pojazdy dla Warszawy

autor: Krzysztof Śmietana18.02.2019, 08:56; Aktualizacja: 18.02.2019, 08:59

źródło: DGP

Za 213 tramwajów dla stolicy Hyundai chce ponad 1,8 mld zł, a to według producenta z Bydgoszczy kwota rażąco niska. Oferta Pesy była o ok. pół miliarda droższa. Według Macieja Grześkowiaka, rzecznika polskiego producenta, w odwołaniu, które Pesa ma dziś złożyć w Krajowej Izbie Odwoławczej, mają się też znaleźć inne zarzuty, o których jeszcze nie chciał mówić.

Największe od lat zamówienie na tramwaje w Polsce wzbudza duże emocje. Pojawiły się oskarżenia, że urzędnicy warszawscy nie popierają polskiego przemysłu. Głos zabrał m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. W liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego apelował o ponowne przeanalizowanie za i przeciw oraz „podjęcie decyzji z korzyścią dla polskiego przemysłu”. W piątek przedstawienia dokumentów przetargowych zażądał poseł PiS Zbigniew Gryglas. Europoseł PiS Kosma Złotowski, były prezydent Bydgoszczy, w oficjalnie piśmie zapytał Komisję Europejską, „czy zamierza zbadać wyniki przetargu w zakresie nieuczciwej konkurencji oraz sprawdzić, czy oferta Hyundaia nie jest rażąco niska”. Twierdzi, że koreańska firma nie ma wystarczającego doświadczenia i nie daje gwarancji dobrego wykorzystania dotacji unijnej dla tego kontraktu. Firma wyprodukowała bowiem wiele pociągów i składów metra, ale w przypadku tramwajów może się pochwalić dostawą jedynie 56 pojazdów dla Turcji.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (9)

  • Kate(2019-02-18 23:59) Zgłoś naruszenie 30

    Ogólnie cena Hyundaia wygląda podejrzanie. Producenci, którzy mają fabryki w Polsce nie byli w stanie dać tak niskiej ceny jak Hyundai. Ciekawe na czym Hyundai zaoszczędzi... Jakość czy pracownicy?

    Odpowiedz
  • Ściemniacze(2019-02-19 00:27) Zgłoś naruszenie 20

    Znajomy mówił mi, że zgodnie z przetargiem ich fabryka musi mieć jakieś certyfikaty. Na pewno ISO. Podobno ich zajmuje kilkanaście miesięcy, także wychodzi na to, że o fabryce Hyundai można zapomnieć. Ściemniacze

    Odpowiedz
  • Gość(2019-02-19 00:23) Zgłoś naruszenie 10

    Przedstawiciele Hyundaia twierdzą, że uruchomią u nas produkcję. Yhy… Już... 10 razy... W tak krótkim czasie nie da się tego zrobić!!! No chyba, że zrobią montownię, ale co... 8 tramwajów miesięcznie w niej zrobią? Śmieszne :/ Szkoda gadać :/

    Odpowiedz
  • Majka(2019-02-19 00:35) Zgłoś naruszenie 10

    Tak sobie myślę i myślę i doszłam do takich wniosków. Producent bez doświadczenia w budowie tramwajów, bez hali produkcyjnej itd. powinien mieć wyższe koszty niż producent, który to wszystko posiada. A tymczasem Hyundai dał niższą cenę niż np. Pesa. Jest jakieś drugie dno?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Arturo(2019-02-19 00:22) Zgłoś naruszenie 10

    Ludzie produkcji tych tramwajów nie da się zrobić bez całego zaplecza i kilkuset ludzi, którzy znają się na sprawie. Przecież o pracowników jest mega trudno. Mam znajomych, którzy szukają cały czas. Na bank Hyundai tak jak mówili w wywiadach będą częściowo na początku produkować w Korei. Później pewnie gotowe konstrukcje z Korei przywiozą tu... Czy o to chodziło?

    Odpowiedz
  • Tomek(2019-02-18 23:51) Zgłoś naruszenie 10

    Hyundai zrobił jeszcze 10 tramwajów dla Ukrainy. Ale Ukraińcy szybko przekonali się o ich jakości. 2 lata walczyli o naprawę pękniętych konstrukcji i usunięcie innych wad :/ Nie wygląda to dobrze :/ 

    Odpowiedz
  • Kriss(2019-02-18 23:44) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież Hyundai nie ma doświadczenia w produkcji tramwajów. Dostarczyli chyba tylko 50 kilka sztuk do dwóch miast w Turcji. Trzeba było dać Polskiej firmie z doświadczeniem.

    Odpowiedz
  • vitos(2019-02-18 23:51) Zgłoś naruszenie 00

    Hyundai zrobił jeszcze 10 tramwajów dla Ukrainy. Ale Ukraińcy szybko przekonali się o ich jakości. 2 lata walczyli o naprawę pękniętych konstrukcji i usunięcie innych wad   Nie wygląda to dobrze  

    Odpowiedz