statystyki

Nowych dróg mamy już dużo. Teraz czas na tory

autor: Krzysztof Śmietana24.01.2019, 08:15; Aktualizacja: 24.01.2019, 08:43
Według ustaleń DGP przygotowania do budowy nowych linii startują na dobre.

Według ustaleń DGP przygotowania do budowy nowych linii startują na dobre.źródło: ShutterStock

Startują przygotowania do budowy nowych linii kolejowych, którymi mamy dojeżdżać do planowanego lotniska w Baranowie.

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko nowe lotnisko przesiadkowe, które ma zastąpić zatykające się Okęcie. Przy okazji tej inwestycji powstały ambitne plany rozbudowy sieci kolejowej. Chodzi zarówno o odcinki torów w rejonie lotniska, jak i o krótsze czy dłuższe łączniki w całej Polsce. Dzięki temu po ponad stu latach ostatecznie mają zniknąć dawne podziały na zabory, które nadal widać na mapie kolejowej. Przykład: z Warszawy do Wrocławia trzeba jeździć trasą okrężną przez Opole. Inwestycje mają sprawić, że dojazd do nowego lotniska z najważniejszych miast, np. z Krakowa, Gdańska, Poznania czy Wrocławia, zajmie najwyżej dwie godziny. Skrócić ma się też dojazd do stolicy. Plan zakłada, że do 2030 r. miałoby powstać nawet 1300 km nowych linii. W pierwszym etapie – do 2027 r. trzeba zbudować 400 km tras.

– Dzięki temu programowi wreszcie będzie można mówić o zrównoważonym rozwoju transportu. Od 1989 r. zbudowaliśmy zaledwie 50 km nowych linii kolejowych i prawie 3700 km tras szybkiego ruchu – dróg ekspresowych i autostrad. Czas nadrobić zaległości na kolei – mówił w czasie wczorajszego Kongresu Rozwoju Kolei Piotr Malepszak, wiceprezes firmy, która prowadzi przygotowania do budowy CPK.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Orzelek2004(2019-01-31 12:32) Zgłoś naruszenie 20

  Chyba mądrzej byłoby wyremontować tor (4 km) ze stacji Modlin do Lotniska Modlin. Tak mówią pasażerowie , którzy przesiadają się kilka razy aby dotrzeć do tego lotniska . To jest bardzo polskie tj. robienie na złość innym którym się powiodło a takim sukcesem biznesowym jest lotnisko Modlin.

  Odpowiedz
 • ZŁOMOWISKO EUROPY ?(2019-01-24 17:56) Zgłoś naruszenie 10

  aby w Polsce mógł rozpocząć się proces przywracania normalności w publicznym transporcie zbiorowym, konieczna jest radykalna zmiana ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie pozamiejskiego drogowego ptz, niestety prezentowane przez Ministerstwo Infrastruktury projekty (np. wersja nr. 9 z dn. 09.11.2018) nie dają żadnych nadziej , aby mogła nastąpić poprawa - wygląda na to, że nadal królowałaby tzw. "busiarska wolnoamerykanka" i "szroty od merkel", a naród cierpiałby z powodu braku dostępu do publicznego transportu zbiorowego na cywilizowanym poziomie, zakorkowanych miast i autostrad oraz kiepskiego powietrza i hałasu. Z takiego projektu mogą cieszyć się tylko państwa pozbywające się złomu samochodowego i handlarze "szrotami od merkel".

  Odpowiedz
 • AUTOBUS +(2019-01-24 17:42) Zgłoś naruszenie 10

  dróg dużo, ale niestety w naszej kochanej Polsce nie daje się normalnie żyć bez własnego samochodu, gdyż praktycznie nie działa autobusowy pozamiejski publiczny transport zbiorowy - dlatego mamy zakorkowane szrotami autostrady i miasta, kiepskie powietrze, wycinanie zieleni w miastach na rzecz parkingów - czy władza tego nie widzi ?

  Odpowiedz
 • emeryT(2019-01-24 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  Idzie wiosna, czas na remonty bo już teraz pełno dziur w asfalcie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie