statystyki

Lotnisko musi mieć linię kolejową. Trzeba zbudować łącznik do lotniska w Radomiu [WYWIAD]

autor: Krzysztof Śmietana29.10.2018, 07:58; Aktualizacja: 29.10.2018, 08:04
Mariusz Rutz, szef firmy JSK Architekci, która projektuje lotniska w Polsce i w Europie fot. materiały prasowe

Mariusz Rutz, szef firmy JSK Architekci, która projektuje lotniska w Polsce i w Europie fot. materiały prasoweźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Port w Radomiu przyda się nie tylko teraz, ale również po zamknięciu Okęcia. Od razu trzeba tam zbudować łącznik kolejowy - mówi Mariusz Rutz, szef firmy JSK Architekci.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze chce w najbliższych latach wydać na gruntowną przebudowę lotniska w Radomiu 425 mln zł. Ma to być konkurencja dla portu w Modlinie. Czy to sensowna inwestycja?

PPL postawiło na Radom, bo możliwości rozbudowy Okęcia są niezwykle ograniczone, a ruch powietrzny wzrasta w wysokim tempie. Trzeba więc z Okęcia przenieść jego część, aby sprostać wymogom pasażerów. Polska jest pod względem dynamiki przyrostu pasażerów drugim po Chinach rynkiem na świecie. Wyniesienie części ruchu z Okęcia sprawi, że powstanie tam więcej miejsca dla rozwoju połączeń LOT-u.

Czy nie lepiej rozbudować lotnisko w Modlinie, które jest bliżej Warszawy?

Modlin oczywiście może być jedną z opcji, ale postawiono na Radom jako lotnisko zapasowe, które po ostatnim przejęciu związane jest z Okęciem także poprzez właściciela. Docelowo, po zrealizowaniu CPK i likwidacji lotniska na Okęciu, Radom ma szansę stać się ważnym portem regionalnym dla południowego Mazowsza i ziemi świętokrzyskiej. Port będzie miał perspektywy rozwoju, bo leży na skrzyżowaniu ruchliwych dróg krajowych. To trasy: nr 7 WarszawaKraków, nr 12 Lublin – Piotrków Trybunalski czy nr 9 Radom – Ostrowiec Świętokrzyski – Rzeszów. W Radomiu krzyżują się także szlaki kolejowe.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • rada(2018-10-29 08:40) Zgłoś naruszenie 61

  Radom ma wspaniałe warunki pogodowe . O wiele więcej dni pogodnych niż Modlin. Pomimo techniki to bardzo ważne dla bezpieczeństwa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nie chcemu PIS na Mazowszu i wWarszawie(2018-10-30 01:23) Zgłoś naruszenie 27

  Warszawiacy nigdy nie zgodza sie na likwidacje Okecia!! co zapowiedzial juz prezydent Trzaskowski!Marszalek Struzik i koalcja PO-PSL na Mazowszu nigdy nie godzi sie na likwidacje Modlina.

  Odpowiedz
 • Obserwator(2018-10-29 10:22) Zgłoś naruszenie 25

  Ciekawe, czy Pan Rutz zdaje sobie sprawę, że droga S7znajduje się aktualnie w odległości kilkunastu km od lotniska w Radomiu, a droga S12 nawet nie ma ustalonego przebiegu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie