statystyki

Finansowa autostrada dla dróg lokalnych

autor: Jakub Pawłowski10.09.2018, 20:00
Według założeń głównymi źródłami finansowymi funduszu mają być wpłaty pochodzące z budżetu państwa i innych źródeł, m.in. spółek Skarbu Państwa.

Według założeń głównymi źródłami finansowymi funduszu mają być wpłaty pochodzące z budżetu państwa i innych źródeł, m.in. spółek Skarbu Państwa.źródło: ShutterStock

Rządzący chcą uruchomić nowy instrument wsparcia dla gmin na rozbudowę infrastruktury – Fundusz Dróg Samorządowych. Byłby to mechanizm stały, działający na podobnych zasadach jak Krajowy Fundusz Drogowy. Na pierwszy zastrzyk pieniędzy gminy mogłyby liczyć najprawdopodobniej już w przyszłym roku. Według planów rząd miałby bowiem przyjąć stosowną ustawę już w najbliższych tygodniach, niewykluczone, że jeszcze we wrześniu.

Jakiego rzędu kwot należy się spodziewać? Nie wiadomo. Jednak przywołując słowa premiera Mateusza Morawieckiego z kwietnia tego roku – kiedy zapowiadał, że na jesieni zostanie ogłoszony nowy program dla dróg samorządowych – miałoby to być 5 mld zł w przyszłym roku, a w kolejnych latach 2–3 mld zł rocznie.

Założenie jest takie, by wysokość dotacji była bezpośrednio powiązana z dochodem danego samorządu. Innymi słowy, im gmina biedniejsza, tym więcej trafiłoby do niej pieniędzy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie