Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w sejmowym expose tworzenie w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, którego elementem ma być Centralny Port Komunikacyjny, a także kontynuację budowy autostrad i dróg ekspresowych.

Morawiecki zapowiedział we wtorkowym expose budowę „Polski wielkich projektów”.„Jedną z takich strategii jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego – Portu +Solidarność+. To kluczowy element strategii rozwoju transportu w Polsce, to nie tylko szansa dla sektora lotniczego, to też rozbudowa sieci kolejowej” – mówił szef rządu.

Przekonywał, że to pierwszy krok ku stworzeniu w Polsce najnowocześniejszego systemu transportu w Europie, otwartego również na takie innowacje jak: transport autonomiczny, czy koleje próżniowe. „Centralny Port Komunikacyjny to będzie nasza Gdynia w sercu Polski, nasza Gdynia zresztą też w sercu Europy” – podkreślił Morawiecki.

Reklama

Premier mówił też o potrzebie odbudowy portów morskich – w Trójmieście, Szczecinie i Świnoujściu. W ostatnim z tych miast ma – przypomniał – powstać ma także tunel łączący je z resztą Polski. „To od dawna oczekiwany projekt, też go zrobimy” – zapowiedział Morawiecki.

„To będzie kolejny bardzo ważny krok na drodze do utworzenia z Polski centrum logistycznego Europy” – dodał.

Morawiecki obiecał też kontynuację budowy autostrad i dróg ekspresowych, m.in. A1, S3 i S7. Przypomniał o projekcie Via Carpatia – trasie, która ma przebiegać przez Polskę i łączyć litewską Kłajpedę z greckimi Salonikami.

Więcej środków ma zostać przeznaczonych na komunikację gminną i powiatową, zarówno drogową, jak i kolejową. „Liczę tu na bliską współpracę ze wszystkimi samorządami” – powiedział Morawiecki.