statystyki

Nowy rozkład jazdy PKP: Szybciej na Południe, wolniej na Wschód

autor: Krzysztof Śmietana09.11.2017, 07:53; Aktualizacja: 09.11.2017, 08:10
Kolej

16 godzin będzie jechał pociąg z Przemyśla do Odessy.źródło: ShutterStock

Nowy rozkład jazdy PKP: krótsze czasy przejazdu pendolino, ale na remontowanych trasach problemy.

Kolejowy rozkład zmieni się 10 grudnia. Podróżni mogą się spodziewać wielu nowości. Będzie trochę zmian na plus. Po pierwsze wygodniej ma być na jednej z najbardziej obciążonych tras w kraju – z Warszawy do Krakowa. Spółka PKP Intercity dołoży tam pięć nowych połączeń dziennie (będzie ich 29 w obie strony). Mniej majętnych podróżnych ucieszy zwiększenie liczby tanich składów (kategorii TLK i IC), które w drodze ze stolicy do Krakowa pojadą szybką Centralną Magistralą Kolejową (czas podróży poniżej 3 godz.). Każdego dnia będzie ich pięć. Jednocześnie na tej trasie przyspieszą pociągi pendolino. Dzięki podniesieniu prędkości do 200 km/h na kolejnym prawie 80-kilometrowym odcinku linii CMK podróż tymi składami z Warszawy do Krakowa skróci się o ok. 10 minut (do 2 godz. 15 min).

Pendolino przyspieszą też na trasach do Wrocławia i Katowic. Nawet o kilkanaście minut skróci się podróż z Warszawy do stolicy Dolnego Śląska (3 godz. 31 min). Z Warszawy do Katowic pojedziemy o ok. 10 min krócej niż obecnie (2 godz. 20 min).

Eksperci twierdzą, że podróż pendolino mogłaby być jeszcze krótsza (o 5–10 min), ale koordynująca rozkłady spółka PKP Polskie Linie Kolejowe postępuje zachowawczo i wymusza długie rezerwy czasowe. W ten sposób odsuwa od siebie ryzyko płacenia przewoźnikowi kar za zawinione opóźnienia.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie