statystyki

Rzecznik generalny TSUE: Państwo może wymagać od Ubera licencji i pozwoleń

autor: Patryk Słowik15.05.2017, 07:46; Aktualizacja: 15.05.2017, 09:06
Uber

Jeśli usługę powiążemy z rynkiem transportu – państwa członkowskie mogą nakładać na Ubera wymóg posiadania licencji i pozwoleń.źródło: ShutterStock

Działalność amerykańskiego potentata jest biznesem związanym z rynkiem transportu, a nie tylko nowoczesnymi technologiami. Uznał tak rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co to oznacza w praktyce? To, że w świetle prawa unijnego nic nie stoi na przeszkodzie, by państwo zobowiązało Ubera i innych operatorów opierających swój biznes na podobnym modelu do posiadania licencji i pozwoleń.

Cała sprawa zasadza się na tym, czym jest platforma elektroniczna Uber i do czego służy. Zdaniem jej zwolenników jest ona usługą społeczeństwa informacyjnego. Uber jedynie służy kierowcom z nim współpracującym do tego, by świadczyć usługi transportowe. Za wszelkie kwestie związane z przewozem odpowiada już sam kierowca.

Druga koncepcja – przeciwników Ubera i jemu podobnych – zakłada, że świadczenia oferowane przez amerykańską korporację należą do dziedziny transportu.

Ocena, która z tych wersji odpowiada prawu unijnemu, jest kluczowa. Gdyby bowiem uznać, że działalność Ubera to usługa społeczeństwa informacyjnego, to państwa członkowskie nie mogłyby jej „doregulowywać”. Byłoby to sprzeczne z zasadą swobodnego świadczenia usług w rozumieniu kilku aktów prawnych, w tym z dyrektywą 2015/1535 ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego oraz dyrektywą 2000/31/WE w sprawie niektórych aspektów prawnych usług społeczeństwa informacyjnego, w szczególności handlu elektronicznego w ramach rynku wewnętrznego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • Bravo M.Tacher(2017-05-15 10:56) Zgłoś naruszenie 10

    UE chyli sie powoli ku upadkowi,dlatego Wielka Brytania zaglosowala za Brexitem.W Londynie sad brytyjski uznal juz dawno temu Ubera za firme swiadczaca uslugi spoleczenstwa informacyjnego.Jezdze Uberem po Londynie od dawna i jestem bardzo zadowolony,w szczegolnosci za wzorowa punktualnosc,dobre samochody/Toyota Prius/ wysoka kulture kierowcow mulikulti.W AQnglii liczy sie przedsiebiorczosc i innowacyjnosc,otwarcie na swiat.Ostro zwalaczana jest anarchia grup interesow branzowych i zwiazkow zawodowych.

    Odpowiedz
  • Jaga(2017-05-15 11:04) Zgłoś naruszenie 11

    Wystarczy jedynie zgloszenie dzialanosci gospodarczej ,prawo jazdy,zaswiadczenie o niekaralnosci i dodatkowe ubezpieczenie pasazerow i nic wiecej.Licencja i zezwolenia to calkowity przezytek.Mial swoje uzasadnienie gdy na postojach krolowaly "mafie taksowkowe" i nie bylo radiotaxi o raz komorek.Postep technologiczny wymusza zmiany i innowacje i rozwija rynek przewozowy.Trybunal Europejski to LESNE DZIADKI,ich umysly i wiedza techniczna odpowiada poziomowi..epoki kamienia lupanego.Unia sie rozpada na wszystkich poziomach i strukturach.I nie ma juz zadnego pomyslu na dalsze prztrwanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie