Przemysł lotniczy jest kluczowym sektorem polskiej gospodarki, niosącym ze sobą różnego rodzaju innowacje – zaznaczył w piątek podczas konferencji nt. targów Aerospace & Defense Meetings Central Europe w Jasionce wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Adam Hamryszczak wziął udział w konferencji prasowej nt. targów Aerospace & Defense Meetings Central Europe, które odbędą się w dniach 9-11 maja w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w podrzeszowskiej Jasionce. Będzie to jedna z największych imprez przemysłu obronnego i branży lotniczej.

Wiceminister podkreślił, że chodzi o innowacje zarówno procesowe, jak i produktowe i marketingowe. „Chciałbym podkreślić, że przemysł lotniczy i te innowacje, które powstają w jego obrębie również są inspiracją dla innowacji w pozostałych sektorach polskiej gospodarki. Mam na myśli energetykę, również nie należy zapominać o przemyśle motoryzacyjnym czy kosmicznym” – wymieniał Hamryszczak.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl poinformował, że w targach lotniczych weźmie udział prawie 150 firm z blisko 25 krajów. Wśród nich będą - jak zaznaczył - tzw. gracze kluczowi, czyli firmy o markach światowych, m.in. Pratt&Whitney, PZL Mielec, Lockheed Martin, Airbus, Safran, Polska Grupa Zbrojeniowa.

Jak mówił, będzie to wydarzenie w branży lotniczej, które nie miało miejsca w Polsce, szczególnie w Polsce południowo-wschodniej.

„Nasze działania wynikają z obowiązków, jakie mamy w związku z tym, że jesteśmy jedynym województwem, które posiada inteligentną specjalizację lotnictwo i kosmonautyka” – podkreślił na konferencji marszałek.

Zwrócił też uwagę, że celem i zamiarem jest wzmożenie kooperacji w obszarze przemysłu lotniczego i kosmicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. „Takie mamy położenie, to nas trochę predysponuje do tego, żebyśmy z takim obszarem geograficznie gospodarczym się stykali i taki też plan – jeżeli chodzi o ten obszar – został założony, kiedy mówiliśmy o rozpoczęciu przygotowań do tego spotkania” – mówił Ortyl.

Hamryszczak zaznaczył też, że „głównym wyzwaniem na najbliższe lata jest, aby wzrost globalny konkurencyjności polskiego przemysłu, w tym również przemysłu lotniczego, odbywał się z uwzględnieniem rozwiązań przemysłu 4.0.” „To jest najważniejsza kwestia, o której również podczas tych targów Aerospace & Defense Meetings chcielibyśmy porozmawiać, tak, aby nastąpiło w Polsce przejście z gospodarki pracochłonnej do gospodarki opartej na wiedzy, z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań teleinformatycznych, a także ekoinnowacji” – dodał wiceminister.

Podkreślił jednocześnie, że w związku z tym Ministerstwo Rozwoju wspiera tego typu działania, które nie tylko prowadzą do zacieśnienia współpracy polskiego sektora przemysłu lotniczego z partnerami z zagranicy, ale też prowadzą do promocji zarówno regionu jak i Polski.

Marszałek zaznaczył, że targi lotnicze nie będą wydarzeniem tylko o charakterze targowym, czy sprowadzające się do rozmów biznesowych, ale będzie to także miejsce innych działań, takich jak seminaria, konferencje z europejskimi regionami lotniczymi, rozmowy, w których wezmą udział - oprócz firm z branży lotniczej - także uczelnie techniczne, instytuty badawczo-rozwojowe, działające w obszarze lotnictwa, przedstawiciele Komisji Europejskiej, którzy zajmują się sprawami inteligentnej specjalizacji.

Z kolei Marek Bujny, członek zarządu Stowarzyszenia Dolina Lotnicza (strategiczny partner wydarzenia) podkreślił, że celem targów Aerospace & Defense Meetings jest integracja środowiska lotniczego oraz rozwinięcie i wzmocnienie współpracy między małymi, średnimi firmami z dużymi, które produkują samoloty, silniki lotnicze.

Maciej Jaskot, dyr. Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie (koordynującego wydarzenie ze strony województwa) wyjaśnił, że chodzi o szanse dla małych i średnich przedsiębiorstw z kraju, a przede wszystkim z Podkarpacia, aby nawiązywały kontakty biznesowe z „kluczowymi graczami” z całego świata.

Nie zawsze jest to możliwe na co dzień, aby małe i średnie przedsiębiorstwa z naszego regionu, czy z kraju, miały okazje nawiązywać relacje biznesowe z takimi graczami, jak Boeing, Airbus czy Lockheed Martin, które pojawią się na tej imprezie” – ocenił Jaskot.

Ortyl przypomniał też, że miejsce, gdzie odbędą się targi, czyli Centrum Wystawienniczo-Kongresowe G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce to wizytówka regionu. Jak mówił, usytuowane jest w bardzo dobrym miejscu, związanym z lotnictwem (w bliskim sąsiedztwie lotniska – PAP).

Województwo podkarpackie jako jedyne w kraju określiło lotnictwo i kosmonautykę jako swoją inteligentną specjalizację w Regionalnej Strategii Innowacji.

„Podkarpackie może poszczycić się ponad stuletnią tradycją w branży lotniczej i ponad 80-letnim doświadczeniem w produkcji samolotów oraz szkoleniem personelu lotniczego” - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko.

W regionie działa klaster Dolina Lotnicza, która będzie partnerem strategicznym imprezy. Organizacja zrzesza ponad 150 firm, również spoza Podkarpacia, które zatrudniają w sumie ponad 25 tys. pracowników. Klaster skupia podmioty, które produkują ok. 90 proc. krajowej produkcji przemysłu lotniczego.

Poprzednia edycja targów odbyła się w hiszpańskiej Sewilli.