Usługa superszybkiego internetu mobilnego LTE z powodzeniem świadczona przez Plusa, wkrótce pojawi się też u innych operatorów. Niestety producenci sprzętu nie oferują zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o telefony, a ich ceny nadal są wysokie.

Pierwszym operatorem w Polsce, który zaproponował internet mobilny LTE do 100 Mb/s jest Plus, nie dziwi, więc, że wybór urządzeń zgodnych z technologią posiada duży. Mamy możliwość zakupu 7 modeli telefonów, kilku modemów i tabletów. W portfolio znajdziemy nieco tańsze modele jak np. LG Swift F5 za ok. 700 złotych. Większość jednak to nowoczesne smartfony za 1,5-2,5 tys. złotych. Plus jednak nie spoczywa na laurach. Szczególnie, że niemal równo po dwóch latach od uruchomienia LTE, Polkomtel straci monopol na świadczenie usługi w tej technologii. Nastroje przed wprowadzenie usługi przez Play są bojowe. „Oczywiście, że planujemy rozwijać portfolio sprzętu. Jesteśmy liderem LTE w Polsce i nim pozostaniemy. Zwracam uwagę, że sama technologia jest bardzo „świeża” i wielu producentów sprzętu do tej pory wprowadziło tylko po jednym urządzeniu, które w niej pracuje. Szczególnie dotyczy to smartfonów LTE” informuje Arkadiusz Majewski z biura prasowego Plusa.

Problem polega na tym, że korzystanie z takich smartfonów wymaga przełączanie się pomiędzy LTE służącej do przeglądania internetu na 2G czy 3G w celu obsługi połączeń głosowych. Nie jest to obecnie łatwą technicznie do zrealizowania sprawą i potrzebna do tego celu tzw. CS Fallback (w momencie połączenia przychodzącego smartfon przełącza się do 3G lub 2G) . Plus wprowadził to rozwiązanie w tym roku i to już działa, ale portfolio dostępnych smartfonów LTE jest nadal niewielkie.

„Jak to zwykle bywa z nowymi technologiami i urządzeniami do ich obsługi, są one na początku stosunkowo drogie, ale ich cena detaliczna dla odbiorcy końcowego na pewno będzie sukcesywnie coraz niższa, tym bardziej, że pojawią się też na pewno prostsze i tańsze modele urządzeń” – zauważa Majewski.

Konkurencja też się zbroi, powoli

Play uruchamia komercyjnie usługę LTE 11 listopada 2013 roku. Staruje z 8 telefonami, ale planuje zwiększyć liczbę terminali GSM w ofercie. „W tym momencie mamy kilkanaście urządzeń z funkcją LTE. Do końca roku będziemy mieli ok. 30 takich urządzeń” – informuje Ewa Sankowska-Sieniek z Play. Smartfonami kampanii 4G LTE będą natomiast Nokia Lumia 625 i LG Swift G, czyli modele od jakiegoś czasu obecne na rynku.

Play nie chce też zapominać o posiadaczach urządzeń producenta z Cupertino, nie powielając błędu Plusa. Kiedy pojawił się na rynku iPhone 5, LTE nijak nie chciało działać na kartach Plusa, choć funkcja była aktywna na iPadzie 4 i iPadzie mini.

Jeśli chodzi o LTE na iPhony i iPady, to Play zwrócił się z prośbą do Apple o uruchomienie procedury aktualizacji programowania, aby móc zaoferować LTE użytkownikom urządzeń Apple. „Czekamy na odpowiedź, będziemy informować, jak tylko dopełnione zostaną wszelkie procedury” – dodaje Sankowska-Sieniek.

Co z Orange i T-Mobile?

Najwięksi operatorzy w Polsce nadal opóźniają wprowadzenie LTE, ich działania jednak w tym kierunku wskazują na to, że w 2014 roku obie firmy zainwestują w mobilny, szybki internet. T-Mobile nawet musi, gdyż po otrzymaniu decyzji na 1800 MHz, ma 12 miesięcy na zaproponowanie oferty klientom. Najpóźniej, więc, stanie się to w czerwcu 2014 roku. Dlatego już w portfolio T-Mobile możemy znaleźć kilka telefonów obsługujących LTE, w zasadzie topowych smartfonów na rynku. Co do wprowadzenia LTE T-Mobile uspokaja, wskazują na uruchomienie usługi, kiedy zasięg infrastruktury będzie optymalny: „Zgodnie z przyjętym przez nas harmonogramem trwają zaawansowane prace nad wdrożeniem technologii LTE dla naszych klientów. W momencie, gdy przygotowana infrastruktura obejmie swoim zasięgiem odpowiednio duży obszar ogłosimy komercyjny start. Z pewnością zrealizujemy wszystkie zobowiązania wynikające z warunków przetargu na 1800 MHz jeszcze przed terminem.”

Operatorem, który na razie nie zainwestował w sprzedaż telefonów z funkcją LTE jest Orange. Aktualnie z technologii LTE w Orange mogą korzystać klienci posiadający karty SIM z aktywnymi usługami o profilu transmisji danych – Orange Free, Orange Free na Kartę oraz Business Everywhere.

Wraz ze wspomnianymi usługami klienci mogą wybrać jedno z trzech urządzeń umożliwiających korzystanie z LTE, Router mobilny – Huawei E5776, Router – Huawei B593, Modem USB – Huawei E3276. „Zgodnie z naszymi planami, wraz z rozbudową zasięgu i zwiększaniem się dostępności usług w technologii LTE, będziemy rozbudowywali ofertę sprzętu dla naszych klientów.” – informuje Biuro Prasowe Orange.

Operatorzy blokowani przez producentów

Niestety producenci telefonów nie chcą zdradzać planów marketingowych na najbliższe miesiące, w szczególności trudno o informację od wiodących prym w ilości modeli LTE na rynku LG i Samsunga. Obie firmy w ostatnim czasie wydały sporo pieniędzy na stworzenie i wypuszczenie nowych serii swoich smartfonów, konkurując tak ze sobą jak i korespondencyjnie z Apple. Postawiono na zaawansowane technologicznie urządzenia, które musiały mieć funkcję LTE z automatu. Dlatego na razie polityka firm jest jednoznaczna, funkcja LTE jest wdrażana w drogich, flagowych modelach największych producentów. Z czasem jednak, wraz z rozwojem technologii i rozpoczęciem walki operatorów o abonentów internetu LTE, producenci będą musieli zaoferować tańsze rozwiązania dla klientów. Wtedy usługa LTE stanie się bardziej dostępna dla większej liczby użytkowników.