Spółka należąca do Zygmunta Solorza-Żaka proponuje stworzenie jednego operatora infrastrukturalnego dla sieci LTE. Takie rozwiązanie mogłoby zakończyć spory dotyczące zasad rozdysponowania pasma 800 MHz – uważa Polkomtel.
Organizujący aukcję Urząd Komunikacji Elektronicznej nie mówi „nie”. – Obecnie prowadzimy konsultacje projektu dokumentacji aukcyjnej i czekamy na konstruktywne uwagi do zaproponowanych przez nas warunków. Chętnie też poznam szczegóły koncepcji Polkomtelu stworzenia jednego operatora infrastruktury dla sieci LTE – mówi Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodaje, że odniesie się do propozycji telekomu, jeśli w ramach konsultacji spółka ta przekaże UKE więcej materiałów w tej sprawie.
UKE jeszcze w tym roku chce wystawić na aukcję pasmo 25 MHz z zakresu 800 MHz przeznaczone do świadczenia szybkiego mobilnego internetu LTE. Problem w tym, że aby internet był naprawdę szybki (nawet 160 Mb/s), a sieć zdołała obsłużyć wielu użytkowników jednocześnie, jedna firma powinna użytkować pasmo co najmniej 20 MHz. Z konsultowanych właśnie warunków przetargu wynika, że współpracujące poprzez NetWorks! Orange i T-Mobile mają szansę kupić po 10 MHz. Grupa kapitałowa Zygmunta Solorza-Żaka (Polkomtel, Centernet i Mobyland) ze względu na zgromadzone wcześniej częstotliwości może się starać o 5 MHz, na których zaoferuje klientom internet o prędkości maksymalnie 40 Mb/s.