Jeszcze tańsze rozmowy i SMS-y. Już obowiązują nowe cenniki

autor: Elżbieta Rutkowska15.05.2019, 09:02; Aktualizacja: 15.05.2019, 09:22
nastolatki smartfon

Nowe stawki wprowadza 28 państw UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein.źródło: ShutterStock

Dziś wchodzą w życie niższe opłaty za międzynarodowe rozmowy i SMS-y wysyłane do państw UE.

Nowe cenniki to efekt regulacji unijnych. Maksymalne dopuszczalne stawki netto w państwach Wspólnoty ustalono na poziomie 19 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego i 6 eurocentów za SMS. W Polsce oznacza to, że po doliczeniu VAT za minutę rozmowy międzynarodowej do abonenta w Unii Europejskiej zapłacimy od dziś najwyżej złotówkę – zarówno w sieciach komórkowych, jak i z telefonów stacjonarnych. Wysłanie wiadomości tekstowej na numery z innych państw Wspólnoty kosztuje teraz 31 gr.

Z połączeniem międzynarodowym mamy do czynienia, gdy dzwonimy lub esemesujemy z Polski na numer zagraniczny – czyli mający inny prefiks niż +48. Jest to usługa odmienna od roamingu zagranicznego, z którego korzystamy, używając w innym państwie komórki obsługiwanej przez polskiego operatora (niezależnie od tego, czy łączymy się wtedy z numerem w Polsce czy za granicą). Jeśli więc z Warszawy telefonujemy do znajomych w Berlinie na ich niemiecki numer, wykonujemy połączenie międzynarodowe. A kiedy w Niemczech używamy zarejestrowanej w Polsce komórki – korzystamy z roamingu. Niektórzy użytkownicy mylili obie usługi, co bywało kosztowne, bo roaming w Unii od dwóch lat nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. Natomiast połączenia międzynarodowe były wyraźnie droższe.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane