statystyki

Mniej Huawei w sieciach 5G

autor: Elżbieta Rutkowska17.04.2019, 07:45; Aktualizacja: 17.04.2019, 09:57
Huawei pracuje nad sprzętem do 5G od 2009 r. i – jak podaje – na jego rozwój wydał już 2 mld dol. Firma podpisała na świecie 39 kontraktów komercyjnych na wdrożenie technologii 5G, w tym 18 w Europie.

Huawei pracuje nad sprzętem do 5G od 2009 r. i – jak podaje – na jego rozwój wydał już 2 mld dol. Firma podpisała na świecie 39 kontraktów komercyjnych na wdrożenie technologii 5G, w tym 18 w Europie.źródło: ShutterStock

Na międzynarodowym spotkaniu w Pradze przedstawiciele Waszyngtonu będą lobbować przeciwko chińskiemu gigantowi. Polska weźmie to pod uwagę.

Praska konferencja odbędzie się w dniach 2–3 maja i zgromadzi przedstawicieli Komisji Europejskiej, NATO, państw UE oraz kilku innych krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i Australii. Celem zorganizowanego przez rząd Czech spotkania jest uzgodnienie zasad bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych nowej generacji. Jak podaje Reuters, USA będą chciały nakłonić sojuszników do przyjęcia środków bezpieczeństwa, które utrudnią Huawei zdominowanie sieci telekomunikacyjnych piątej generacji (5G).

Niechęć USA do największego producenta sprzętu telekomunikacyjnego z Państwa Środka jest znana od dawna. Waszyngton od miesięcy ostrzega inne państwa NATO przed Huawei, podejrzewając, że Chiny mogą wykorzystać produkty tej firmy do szpiegowania. W ub.r. prezydent Donald Trump podpisał ustawę uniemożliwiającą rządowi USA korzystanie z urządzeń chińskich firm Huawei i ZTE.

Huawei nieodmiennie zaprzecza tym zarzutom. Jak w marcu przyznał jednak wice minister cyfryzacji i pełnomocnik polskiego rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński w rozmowie z DGP, Huawei „siłą rzeczy jest związany chińskim prawem, które zobowiązuje firmę do współpracy z wywiadem tego kraju. Już samo to sprawia, że wypada pod względem bezpieczeństwa gorzej od firm z innych krajów. I to nawet jeśli to prawo nie było dotychczas przez chińskie służby wykorzystywane i nie dochodziło do żadnych naruszeń”.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane